Abbas Mısır'a Geliyor

Abbas Mısır'a Geliyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çarşamba Günü Mısır'a Gelerek, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Görüşecek.

Abbas Mısır'a Geliyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, çarşamba günü Mısır'a gelerek, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşecek.

Mısır'da üst düzey temaslarda bulunacak Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın gündeminde Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın durumu, Gazze'de İsrail ablukası nedeniyle yaşanan insanlık dramı ve Hamas'ın Mısır'a önerdiği görüşme teklifi bulunuyor. Mısır'ın, Abbas'tan Gazze-Mısır sınırındaki kontrolü tekrar devralmasını isteyeceği ileri sürüldü. Mısır Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Mısır, Gazze Şeridi'ni Mısır'a bağlayan Refah Sınır Kapısı'nda eskiden olduğu

gibi Abbas'a bağlı askeri gücün görev yapmasını istiyor. Halen Hamas'ın kontrolünde bulunan Refah sınır kapısında Abbas'ın kontrolü nasıl ele alacağı ise bilinmiyor.

Herald Tribune Gazetesi'nde yer alan Steven Erlanger imzalı haberde, "Mısır, son Filistinli geçişlerinden ve Refah sınır kapısında yaşanan olaylardan yorulmuş durumda ve Gazze Şeridi'nde sınır güvenliğini tekrar Abbas'a bağlı birliklerin sağlamasını istiyor. Abbas'a bağlı güçlerin sınır kontrolünü tekrar ele alması ise hem zor, hem de kısa vadede olmayacak gibi görünüyor" denildi.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA