BBC

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi'nin Türkiye özel gündemiyle Brüksel'de yaptığı toplantıda, Türkiye ile artan gerginliğin diyalog yoluyla yatıştırılması için daha fazla çaba gösterme konusunda mutabık kalındığı bildirildi. AB, Ankara'nın çabalara yanıt vermemesi durumunda, yeni yaptırımların gündeme gelebileceğine işaret etti.

13.07.2020 21:02 | Son Güncelleme: 14.07.2020 17:15

Fransa'nın çağrısı üzerine 27 ülke dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Türkiye ile AB'yi karşı karşıya getiren Doğu Akdeniz bunalımının yanı sıra Suriye ve Libya'da bazı üye ülkelerle Ankara arasında yaşanan gerginlikler de masaya yatırıldı. Toplantıda Türkiye ile artan gerginliğin diyalogla çözülememesi durumdan yeni yaptırımların gündeme gelebileceği kaydedildi.

BORELL YAPTIRIM BASKISINA DEĞİNDİ

Toplantı ile ilgili konuşan AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ülke bakanlarının kendisinden, "gerginliği azaltmaya katkıda bulunacak ve (AB ile Türkiye arasındaki) ilişkiyi giderek strese sokan konuları anlamaya yönelik yollar aramasını" istediklerini söyledi.

Borrell, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemleri sonucu oluşan zorluklara karşı verilebilecek yanıt noktasında da bazı seçenekler hazırlayacağım" dedi. Borrell, bazı ülkelerin yaptırım baskısına karşın, gerginliği azaltmanın önemine de vurgu yaptı.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir
Josep Borrell

ALMAN BAKAN DİYALOĞUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, zorluklara rağmen Türkiye'nin AB açısından "stratejik önemini" koruduğunu ve diyaloğu sürdürmenin önemli olduğunu vurguladı. Maas, "Fakat Akdeniz'deki sondaj çalışmaları gibi AB üyesi ülkelerin çıkarlarını etkileyen alanlarda Türkiye'den pozitif sinyaller beklediğimizi de açıkça belirttik" dedi.

TÜRKİYE'NİN AFASOFYA KARARI DA KINANDI

Mart ayında uygulanmaya başlayan korona önlemlerinin ardından Brüksel'de bugün ilk kez yüz yüze toplanan AB dışişleri bakanları, Türkiye ile yaşanan sorunları masaya yatırıldı. Dışişleri Bakanlarının, Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılmasını kınadığını aktaran Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türk yetkililere kararlarını gözden geçirmeleri için çağrıda bulundu.

TOPLANTIYI FRANSA TALEP ETTİ

Toplantıyı talep eden Fransa ile Türkiye ilişkileri, iki ülkenin Libya politikaları nedeniyle gerilmiş durumda. Fransa, 10 Haziran'da Libya açıklarında Türk ve Fransız savaş gemileri arasında yaşanan gerilimi önce NATO'ya taşımış, orada iddialarının desteklenmemesi üzerine Türkiye ile ilişkileri bu kez AB platformuna taşıma kararı almıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian, 1 Temmuz'da yaptığı bir açıklamada da Doğu Akdeniz'de hidrokarbon faaliyetlerini sürdüren Türkiye'ye karşı Temmuz 2019'da alınan kararlara ilave yaptırımların alınabileceğini kaydetmişti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, komisyon toplantısı öncesinde geçen hafta Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Ziyaretin ardından düzenlenen basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB Türkiye aleyhine kararlar alırsa bunun z. Bu da çözüme katkı sunmaz, daha da derinleştirir" demişti.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye  tehdit gibi sözler: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir
BBC
Haber Yorumları (115)
HUNKARTENSİ: kiminle dialog kurulacak Yunanistan la mı yoksa Fransa ila mı niçin Libya da olanlar için mi neden Ak Deniz de Türkiye nin yaptığı münhasır bölge anlaşması kendisini korumak AB neden Yunanistan gaz aramaya başlayacağı zaman kimden izin aldınız diye sormadı şimdi kalkmış hesap sormaya çabalıyor ilk önce adil olmayı öğrenmeliler Fransa ya siz hangi hakla Doğu Ak Denizde gaz arıyorsunuz demeli Yunanistan ın o bölgede hakkı yokken Kıbrıs Rum kesimini bahane göstermeye çabalayıp onları da adanın tekd
DOKTOR KENAN: Batı böyle düşünürken, Türkiye''nin tutumuna üzülüyorum. Yani orası camii olmalı, resimler kazınmalı, ne demek resimler karartılacak, oraya gelen Batılılar nakkaş çıkarmaya gelecekler. Kilise adına hiçbir iz bırakılmamalı. Yoksa Batı bunu hep gündemde tutacak.
KARAKAN: Fransız şerefsizi Baş düşmanlardan olduğunu kanıtladı. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir - Ankara
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.7.2020 17:45:19. #1.14#
title