78'liler Derneği, İbrahim Kaypakkaya'yı Mezarı Başında Andı

78'liler Derneği, İbrahim Kaypakkaya'yı Mezarı Başında Andı

Tunceli'de 33 Yıl Önce Güvenlik Güçleriyle Girdiği Çatışmada Yaralanan ve Gözaltındayken Ölen İbrahim Kaypakkaya, Ankara 78'liler Derneği ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin'den Yaklaşık 200 Kişilik Grup Tarafından Çorum'un Sungurlu İlçesi Karakaya Köyündeki Mezarı Başında Anıldı.

78'liler Derneği, İbrahim Kaypakkaya'yı Mezarı Başında Andı

Tunceli'de 33 yıl önce güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaralanan ve gözaltındayken ölen İbrahim Kaypakkaya, Ankara 78'liler Derneği ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin'den yaklaşık 200 kişilik grup tarafından Çorum'un Sungurlu ilçesi Karakaya köyündeki mezarı başında anıldı.

İbrahim Kaypakkaya'nın mezarının bulunduğu alanda toplanan 78'liler Derneği ile EMEP Çorum Şubesi yöneticileri ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin'den yaklaşık 200 kişilik grup, ellerinde pankartlarla çeşitli sloganlar attı. Grup adına bir açıklama yapan 78'liler Derneği Sözcüsü Ruşen Sümbüloğlu, Kaypakkaya'nın çatışmada yaralanmasının ardından gördüğü işkence sonucu öldüğünü iddia ederek, "Babasına teslim edilen İbrahim Kaypakkaya'nın parçalanmış cesediydi" dedi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı anma töreninde, İbrahim Kaypakkaya'nın mezarına karanfiller bırakıldı. Kaypakkaya'nın mezarı başında yapılan basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.

(ES-BÖ-CC-CC-Y)