10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

AA - Haberler | Ekonomi
10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

Turkcell Altyapı Operasyonları Direktörü Utku Sert, veri merkezlerinin güvenliğinin önemine dikkati çekerek, "Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması milli bir mesele. Bu konudaki yatırımlarımız devam edecek.

Turkcell Altyapı Operasyonları Direktörü Utku Sert, veri merkezlerinin güvenliğinin önemine dikkati çekerek, " Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması milli bir mesele. Bu konudaki yatırımlarımız devam edecek." dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı'nda, "Büyük Veri Analizi ve Vergi Merkezleri Güvenliği" konulu panel yapıldı.

Panelde konuşan BTK Başkan Yardımcısı Rıdvan Kahveci, teknolojik gelişmelerle birlikte artan veri trafiğiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, bu verinin güvenliğinin de artık önem taşımaya başladığını söyledi. Veri ve bilginin artık gücün kaynağı olduğunu bildiren Kahveci, "Bu kapsamda, kişisel verilerin ve veri merkezlerinin güvenliği önem taşımaya başladı." ifadesini kullandı.

Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Ahmet Fethi Ayhan, tüm operatörlerin elinde kişisel verilerin bulunduğuna dikkati çekerek, vatandaşlara ait olan bu verilerin kötü amaçlı insanların eline geçmemesi için önlem aldıklarını vurguladı. Ayhan, "Büyük verinin olduğu ortamda kişisel verilerin, olmaması gereken ellere geçmemesi için insanların farkındalığını artırmaya çalışıyoruz." dedi.

Turkcell Altyapı Operasyonları Direktörü Utku Sert de şirket olarak 20 bin metrekarelik veri merkezi yatırımı yaptıklarını ve veri merkezi büyüklüğünü 2 yıl içinde iki katına çıkarmayı planladıklarını belirterek, "Veri merkezlerini güvenliği önemli. Bu veri merkezlerine, kendi verimiz yanında Türkiye'nin verisini koymayı planlıyoruz. Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması milli bir mesele. Bu konudaki yatırımlarımız devam edecek." şeklinde konuştu.

Veri merkezleri artmalı

Vodafone Ağ Planlama ve Optimizasyon Direktörü Ayşenur Şenyer de kişisel verilerin korunmasına, verilerin anonim şekilde şifreli olarak saklanmasına özen gösterdiklerini ifade ederek, "Türkiye'deki veri merkezlerinin dünya çapına yaklaşması için dört kat daha büyümesi gerekiyor. Veri merkezlerini artırmalıyız." diye konuştu.

TÜRKSAT Siber Güvenlik Yönetim Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı da e-Devlet'te 35 milyondan fazla kullanıcı bulunması nedeniyle sistemin güvenliğinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, büyük verinin, siber güvenlik operasyonlarından ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Kamu merkezlerinin veri güvenliğinin önemine işaret eden Ortayatırtmacı, bu alanda yerli ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini aktardı.

İnsan faktörü önemli

NETAŞ Siber Güvenlik Teknoloji Geliştirme Direktörü Uğur Çağal da veri güvenliğinde en önemli açıklığın insan faktörü olduğunu belirterek, bu insan faktörünün farkındalığının eğitimle artırılması gerektiğini vurguladı. Çağal, dünyada artık çok gizli olan verilerin güvenliğinin, bağımsız denetçiler tarafından denetlendiğini ve çok büyük cezalar kesildiğini dile getirdi.

Intellfor Global Strategy Başkanı Mustafa Avcı da şirket olarak jeopolitik ve istihbarat analizleri üzerine çalıştıklarını ifade ederek, büyük verilerin artık dünyayı yönlendirmek için kullanıldığını anlattı. Dünya üzerinde büyük güç olmak isteyen büyük devletlerin bilgiye sahip olmak istediğine dikkati çeken Avcı, "Artık savaş teknolojileri yerine yeni silah bilgi. Dünyayı yönetmek için veriye sahip olmanız gerekiyor. Büyük ülkeler veriyi geleceği planlamak için kullanıyorlar, biz ise günümüz sorunları için kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AA - Ekonomi Haberleri
500
title