Yunanlı Gazeteciye Görgü Dersi

Yunanlı Gazeteciye Görgü Dersi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sean Mccormack, Düzenlediği Basın Toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt İçin "Diktatör" İfadesini Kullanan Yunanlı Gazeteci Lambros Papantoniou'ya, "Açıkça Görgüsüzlük Yapıyorsun" Diyerek Söz Vermedi.

Yunanlı Gazeteciye Görgü Dersi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sean Mccormack, düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt için "diktatör" ifadesini kullanan Yunanlı gazeteci Lambros Papantoniou'ya, "Açıkça görgüsüzlük yapıyorsun" diyerek söz vermedi.

Sean McCormack, düzenlediği basın toplantısında, Türk askerinin Kuzey Irak'a girdiği yönündeki iddialarla ilgili soruları cevapladı. McCormack, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın konuyla ilgili Türk Genelkurmay Başkanlığı ile görüştüğünü belirterek, "Türk Genelkurmayı, bu konuda hakkında hazırlanan raporun doğru olmadığını bildirmiştir. Ayrıca biz de orada yaptığımız sınır kontrollerinde böyle bir duruma rastlamadık. Biz Türk Hükümeti'nin, Türk halkını teröre karşı korumak konusundaki

sorumluluğunun farkındayız. PKK tarafından defalarca düzenlenen terörist saldırılar var. Hayatlar kaybedildi. Terörle savaşma konusunda biz, yüzde yüz onlarla birlikteyiz. Onlarla terörle mücadele konusunda çok yakın çalışıyoruz. Bizim görüşümüze göre PKK bir terör örgütüdür. Türkiye ve Irak komşu ülkelerdir ve bu değişmeyecek" dedi.

Aynı toplantıda, söz isteyen Yunanlı gazeteci Lambros Papantoniou, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın Genelkurmay Başkanlığı'ndan aldığı bilgiyi sorarken, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hakkında "diktatör" ifadesini kullanınca, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sean McCormack, gazetecinin sözünü keserek, "Görgüsüzlük yapıyorsunuz" dedi ve başka gazetecilerden sorular alarak toplantıya devam etti.

(İHA-OK-OK-D)