Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya Eşcinsel Yaklaşımı Övgüsü

Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya Eşcinsel Yaklaşımı Övgüsü

Özpetek: "Papa Franciscus'un söylediği 40 yasa değerinde"

Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya Eşcinsel Yaklaşımı Övgüsü

İtalya'da yaşayan usta yönetmen Ferzan Özpetek, Roma'da önceki gün intihar eden eşcinsel bir öğrencinin ardından yaşadığı şehri eleştirip, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un eşcinseller için söylediği sözün çok önemli olduğunu belirtti. 

Başkent Roma'da cumartesi günü eşcinsel olduğu için toplumdan baskı gördüğü gerekçesiyle 11. kattan atlayarak yaşamını son veren 21 yaşındaki Simone'nin dramı ülkede, konuşulmaya devam ediyor. 

Uzun yıllardır İtalya'da yaşayan ve filmlerinde eşcinsellik temasına yer veren yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya'nın önde gelen La Repubblica gazetesine Simone'nin ölümünün ardından verdiği demeçte siyasileri, yaşadığı kent Roma'yı eleştirirken, Papa'yı övdü. Simone'nin ölümünü okuduğunda aklına ilk olarak Papa'nın Temmuz ayı sonunda Dünya Gençlik Günleri için gittiği Brezilya'nın Rio da Janeiro kentinden dönüşte uçakta söylediği "Ben, kim oluyorum ki; bir eşcinseli yargılayabilirim" sözlerinin geldiğini anlatan Özpetek, böyle bir Papa'ya sahip oldukları için şükretmeleri gerektiğini ifade etti. 

Senato'da homofobi karşıtı düzenlemenin durduğu anımsatılan usta yönetmen, "Evet. Bu kötü ama Papa Franciscus'un söyledikleri 40 yasa değerinde" dedi. Bu konuda siyasilere de eleştirilerde bulunan Özpetek, "Bugün bütün Akdeniz ülkelerinde Türkiye'de, İtalya'da oy kölesi olmuş siyasetçilerimiz var. Eşcinsellerle ilgili siyasilere oy kazandıracak bir düzenleme olsa bunu hemen oylayıp, kabul ederler. Buna (İtalya'daki) Kuzey Birliği Partililer de dahil" diye konuştu. 

Roma'da çok kısa sürede peşpeşe Simone'nin durumuna benzer intiharların yaşandığının anımsatılması üzerine Ferzan Özpetek, Roma'yı hoşgörüsüz ve agresif bir şehre dönüştüğünü belirterek, "Homofobinin bu kadar fazla olduğu başka bir kent yok. Roma'nın her yerinde eşcinsellere karşı saldırgan arttığını ve korku yaratıcak türden saldırgan sözler duyuyorum. Kültürel bir değişiklik olmadığı sürece kanunların yetersiz olacağını düşünüyorum. Yeni Papa, ilk adımı attı. Bundan sonra siyaset sınıfının buna karşı daha da güçlü bir pozisyon alması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Yönetmen Özpetek, 2007 yılında çektiği "Bir ömür yetmez (Saturno Contro)" filmine ilişkin bir müzisyen arkadaşının kendisine "Umarım bir başka gay temalı film yapmıyorsundur. Bu konuda etiketlenmekten çekinmiyor musun" diye sorduğunu aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün niye hiç kimse heteroseksüel aşk ilişkileri  çok iyi anlatan filmler yapan Gabriele Muccino'ya 'etiketlenmekten korkmuyor musun' diye sormuyor. Bugün ben bir  yönetmenim ve o kadar. Eşcinsellik kelimesi benim hoşuma gitmeyen bir şey. Sadece duyguları ve hayatı anlatıyorum, bunu da yapmaya devam edeceğim." 

Öte yandan, son dönemde eşcinsel intiharlarının arttığı başkentte, "Gay sokağı" olarak bilinen San Giovanni in Laterano caddesinde homofobiyi protesto etmek amacıyla bir oturma eylemi yapılacak. - Roma

Kaynak: AA