Haberler

Kaynaşlı Kestane Ormanlarında Arıcılık Projesi Kapsamında Arıcılar Ana Arı ve Kolonilerini Aldı

Güncelleme:

Kaynaşlı Kaymakamlığı tarafından yapılan Kaynaşlı Kestane Ormanlarında Arıcılık projesi çerçevesinde yaşlı-genç 30 arıcıya ana arı ve arı kolonileri yapılan törenle verildi. Arılarına kavuşan arasında bulunan 2 kadın arıcı dikkat çekti.

Kaynaşlı Kaymakamlığı tarafından yapılan Kaynaşlı Kestane Ormanlarında Arıcılık projesi çerçevesinde yaşlı-genç 30 arıcıya ana arı ve arı kolonileri yapılan törenle verildi. Arılarına kavuşan arasında bulunan 2 kadın arıcı dikkat çekti.

Düzce'de arıcılığın geliştirilmesi, arıyla uğrasan çiftçilerin sayısının artırılması için başlatılan çalışmalarda Kaynaşlı Kaymakamlığı tarafından Kaynaşlı Kestane Ormanlarında Arıcılık projesi hayata geçirildi. Bu çerçevede 2'si kadın 30 aracıya ana arı ve kolonileri dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Programda konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, "Yaklaşık 2 bin 500 kilometre karelik coğrafyada yüzde 60'ı neredeyse orman varlığına sahip. Yüzde 60'lık orman varlığının net oranın yüzde 10'u da kestane ormanlarından oluşmakta ki kestane balının kıymeti izaha gerek yok, oldukça talep görmekte. Bal dediğimiz hadisede maalesef teknolojinin gelişmesi ile beraber farklı zaaflar da var. Yani arı tarafından yapılmayan bal gerçeği de var.

Biraz önce birlik başkanımız da ifade etti. Bugüne kadar Düzce'de arıcıların ürettiği ballardan herhangi bir şikayet, herhangi bir tenkit almadık. Bu noktada tüm arıcılarımızı tebrik etmek istiyorum, çünkü üretim ve meslek ahlakı Düzce'de hala bozulmadan yaşatılmaya devam etmekte" dedi.

Düzce'de arıcılık sektöründe 792 arıcı olduğunu söyleyen Vali Aslan, konuşmasına şöyle devam etti:

"52 bin civarında kovanımız söz konusu, 412 ton bal üretimimiz var. Güzel bir üretimimiz olmakla beraber emeğimizi daha kıymetlendirebileceğimiz kanaatindeyim. Çünkü kovan başına üretim ortalaması dünya standartlarında 21 kiloyu aşmakta. Kuzey Amerika ortalaması ise 40 kiloyu aşmakta. Türkiye ortalamasında 16 kilo civarında. İlimiz Düzce'ye baktığımızda maalesef ki maalesef diyorum. Kovan başına üretim ortalamamız 9 kilo civarında. Yeni yöntemleri uygulamak zorundayız. İşte bu yeniliklere bir adım olması nedeniyle bugün yaptığımız tören oldukça anlamlı. Daha verimli olabilmek açısından doğru sahayı tutmak doğru kovanı uygulamak kalite noktasında da doğru arıyı tercih etmek işin biraz püf noktası bu. Bugün yaptığımız proje ile Kaynaşlı ilçemizdeki 30'u ana arı, artı koloni olmak üzere dörder çiftten 120 koloni dağıtımında bulunacağız. Kaymakamım bir de müjde verdi. Birlik başkanımızın gayreti ile dört olan ünite sayısını beşe çıkartıyoruz. Bu da ekstra olsun diyerek kendilerine ben teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 2'si kadın 30 arıcıyı tebrik ederek, "Bu ülke için, bu şehir için, bu ilçe için üretim yapan tüm çiftçilerimize, tüm üreticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu işlerin hiç kolay olmadığını bilen bir kardeşiniz olarak hepinize şükranlarımı ifade etmek istiyorum ve her zaman söylüyorum bu ülke bizim hayal ettiğimiz büyük Türkiye olabilmesi için üretimle olacak. Sizlerin desteği ile olacak, daha çok üreterek olacak daha verimli efektif üretimle olacak. Onun için ben bu proje özelinde ama bu ülkenin gelişmesi için ilçemizin, ilimizin büyümesi için emek veren, üretim yapan, alın teri döken, akıl teri döken herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Konuşmaların ardından ise arıcılara ana arı ve kolonileri teslim edildi. - DÜZCE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Kaynaşlı Tarım Çevre Yerel Ekonomi Güncel Haberler

Küresel kriz onları da vurdu! Özel hastane konkordato ilan etti

Küresel kriz onları da vurdu! Özel hastane konkordato ilan etti

Bursa'da baba dehşeti! 3 çocuğunu öldürüp polise teslim oldu

Bursa'da baba dehşeti! 3 çocuğunu öldürüp polise teslim oldu

3 köpeğin saldırısında kolunu kaybetti: 4 yıldır acısını çekiyor

3 köpeğin saldırısında kolunu kaybetti: 4 yıldır acısını çekiyor

Bakmadan Geçme

Zeynep Bastık'ın yeni sevgilisi kim? Zeynep Bastık ve Serkay Tütüncü sevgili mi? Maarif Vakfı nedir ne iş yapar? Türkiye Maarif Vakfı devletin mi? Köpekler uyutulacak mı? Sokak köpekleri neden, nasıl uyutulacak? Köpeklerin uyutulması nedir, nasıl yapılır? 2024 ZİLHİCCE ayı en zaman? Zilhicce ayı hangi gün başlıyor? Zilhicce ayının önemi nedir? Mehmet Yılmaz kimdir? Aramızda Kalmasın konuğu Mehmet Yılmaz kaç yaşında, nereli? Mehmet Yılmaz biyografisi! KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 30 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? ÖGG sınavları ne zaman? 109. Dönem ÖGG sınavları kaç saat sürecek, sınav giriş belgesi yayınlandı mı? 2024 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI! Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak? 30 Mayıs hangi burç? 30 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 30 Mayıs tarihi hangi burç olur? 30 MAYIS PERŞEMBE TV YAYIN AKIŞI: Bugün kanallarda ne var? Show TV, TV8, Kanal D, Star TV, NOW, ATV, TRT 1 Suat Kılıç kimdir? Halk Tv konuğu Suat Kılıç kaç yaşında, nereli? Suat Kılıç biyografisi! GELİNİM MUTFAKTA 30 MAYIS 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 30 Mayıs Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? #128250 Survivor ilk eleme adayı kim oldu? Dün akşam Survivor'da dokunulmazlığı kim kazandı? 30 MAYIS BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi?
İçtiği sigara sonu oldu! Yatalak adam çıkan yangında hayatını kaybetti

İçtiği sigara sonu oldu! Yatalak adam çıkan yangında hayatını kaybetti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title