Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir? Kariyerinde dikkat çeken Berat Albayrak detayı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir? Kariyerinde dikkat çeken Berat Albayrak detayı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Görevden affını isteyen ve bu talebi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Bakan Nebati'nin siyasi kariyerinde en dikkat çeken detay ise Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmesinin ardından 3 yardımcısından görevde kalan tek isim olması.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifası ve istifasının kabulü kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı.

Bu atamanın ardından Bakan Nebati'nin siyasi kariyerinde kritik bir detay dikkat çekti. 31 Ocak 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Berat Albayrak döneminde bakan yardımcılığı görevini yürüten Osman Dinçbaş ve Bülent Aksu görevlerinden alınmış, üç bakan yardımcısından sadece Nureddin Nebati koltuğunda kalmıştı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde doğdu.

Siyaset Bilimi uzmanı olan Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Nebati, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora unvanı alan Nebati, farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Bir dönem tekstil işiyle uğraşan Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu üyeliklerinde bulundu. Nebati, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi olarak görev aldı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri vakıf ve derneklerde üyeliği bulunan Nebati, ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olarak görevler üstlendi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Nebati, AK Parti 4. Olağan Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçildi ve MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi.

24. Dönem'de İstanbul, 25. Dönem'de Şanlıurfa, 26. Dönem'de İstanbul Milletvekili seçilen Nebati, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmeden önce Bakan Yardımcısı idi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babası.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Nurettin Nebati, Lütfi Elvan, Ekonomi, Ekonomi, Güncel, Haber

title