Türkiye'nin en yüksek asgari ücreti Tuzlukçu Belediyesi'nde: 4 bin 500 TL - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Türkiye'nin en yüksek asgari ücreti Tuzlukçu Belediyesi'nde: 4 bin 500 TL

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Asgari ücretin net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanmasının ardından Türkiye'nin en yüksek asgari ücretini veren kurum merak konusu oldu. Bir çok CHP'li belediye 2021 yılı için asgari ücreti 3 bin 100 lira ve üzerinde açıkladı. Rekor ise asgari ücreti 4 bin 500 lira yapan Konya'nın Tuzlukçu Belediyesi'nde.

2021 yılı agari ücretine 500 TL'lik zam yapıldı. Söz konusu zam kimilerini memnun ederken, kimileri tarafından da yetersiz bulundu. Asgari ücret görüşmeleri her ne kadar tartışmalarla geçse de önümüzdeki yıl için brüt 3 bin 570 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Açıklanan rakam sonrası Türkiye'de en yüksek asgari ücreti veren kurum merak konusu oldu.

Hatırlanacağı üzere asgari ücret görüşmeleri sürerken, CHP'nin önerisi net 3 bin 100 TL olmuştu. Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının asgari ücretin üzerinde 2 bin 517 lira olarak hesaplandığını ifade eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Gelin şu kararı alalım. Bir temenni kararı. Asgari ücret 3 bin 100 lira olsun ve vergiden muaf olsun. İşverene de yük olmayalım." demişti.

Partinin belirlediği rakamın ardından CHP'li belediyelerde asgari ücret zamlarını açıklamaya başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yılbaşından sonra belediyede uygulanacak olan asgari ücreti 3 bin 350 TL olarak açıkladı. Edirne Belediyesi ise işçilerine 3 bin 200 lira vereceğini duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ise 3 bin 100 TL yaptı.

Türkiye genelinde en yüksek asgari ücreti ise Konya'nın CHP'li Tuzlukçu Belediyesi açıkladı. Başkan Nurettin Akbuğa, 8 Aralık tarihinde sosyal medyadan yaptığı açıklamayla asgari ücret 4 bin 500 TL'ye çektiklerini belirtti.

Akbuğa Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Tuzlukçu Belediyesi'nde kadrolu, taşeron işçi ayrımını kaldırdık. Bütün çalışanlarımızı sendikalı yaptık. Aynı işi yapan tüm personelimiz eşit ücret alacak. En düşük maaş 4.500 TL olacak. Emek en yüce değerdir"

Türkiye'nin en yüksek asgari ücreti Tuzlukçu Belediyesi'nde: 4 bin 500 TL

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (146)
Asgari ücret:Eğer o belediyenin hiç borcu yoksa halktan Türkiye deki en düşük vergiyi alıyorsa en ucuz suyu ve en ucuz ulaşımı sağlıyorsa helal olsun gelsin o zam Cumhurbaşkanı adayı olsun kesin seçilir. Aksi takdirde Reis buna bi önlem almalı bunlar şov yapacak yene millete borç olarak yansıyacak. Cevap Yaz 1 8 Yayından Kaldır
Elestirmen:Onun adı asgari ücret olmaz zaaten olsa olsa en dusuk maas olur. Asgarii demek devletin koydugu limit demektir. Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
Salih:Bütün ilçedeki çalışanlara verin.niye sadece belediyede çalışana veriyorsunuz. Belediyede 5. 10 kişi çalıyordur Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
Tüm 146 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title