Türkiye Kanarya Yarışları İzmit'te Başladı
Haberler » Güncel » Haber

Türkiye Kanarya Yarışları İzmit'te Başladı

Kocaeli Ornitholoji Derneği Tarafından Düzenlenen "11. Türkiye Kanarya Yarışması" İzmit'te Başladı. Yarışmada 50 İlden Bin 500 Kanarya Yer Aldı.

Türkiye Kanarya Yarışları İzmit'te Başladı

Kocaeli Ornitholoji Derneği tarafından düzenlenen "11. Türkiye Kanarya Yarışması" İzmit'te başladı. Yarışmada 50 ilden bin 500 kanarya yer aldı.

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu hamiliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen yarışlarda, 5 de yabancı hakem görev alıyor. 37 farklı dalda yapılan yarışmada hakemler her dalı en ince ayrıntısına kadar incelip puanlar veriyor. Pek çok farklı dalda ödüllerin verildiği yarışmada ayrıca en güzel öten kanarya (manuilia) ötüş dalında ayrı bir ödül veriliyor. En güzel öten kanaryayı belirlemek için hakemler her bir kanaryayı 20 dakika dinledikten sonra puanlarını veriyor. Her dal için ilk 7'ye girenlere ödül verilirken yarışmalara katılan kanarya severler hem kanaryalarını yarıştırıp hem de ticaret yapıyor. Türkiye'nin değişik illerinden gelen kanarya severler pek çok çeşit kanaryayı Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi'nde buluyor. 3 binin üzerinde kanarya satış için getirilirken, kanaryalar 30 YTL'den başlayıp bin Euro'ya kadar alıcı buluyor.

Kocaeli Ornitholoji Derneği Başkanı Ahmet Fidan yaptığı açıklamada, "Yarışma yorkshire, norwichh, gloster, renk, border, fifi fancy, cresbred, parisien, lanchasire gibi 37 dalda yapılıyor. Bin 500'ün üzerinde kuş getirildi. 11.'si düzenlenen yarışlara ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz" dedi.

Kanarya yarışları 2 gün sürecek.

(GA-MŞ-ÖZ-ÖZ-Y)