Tükder'in 2006 Yılı Faaliyetleri Açıklandı

Tükder'in 2006 Yılı Faaliyetleri Açıklandı

Tüketicileri Koruma Derneği (Tükder) Başkan Yardımcısı Sıktı Yılmaz, Derneğin 2006 Yılında Yaptığı Faaliyetleri Açıkladı.

Tükder'in 2006 Yılı Faaliyetleri Açıklandı

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Başkan Yardımcısı Sıktı Yılmaz, derneğin 2006 yılında yaptığı faaliyetleri açıkladı.

TÜKDER Başkan Yardımcısı Sıktı Yılmaz, yaptığı açıklamada, "31 Aralık 2006 tarihi itibariyle derneğimizin üye sayısı 3 bin 562'ye ulaşmıştır. İl ve ilçe tüketici sorunları hakem heyetlerinde 10 üyemiz tüketici temsilcisi olarak görev yapmaktadır. Derneğimiz, tüketici konseyinde 2 kişiyle temsil edilmektedir. Yine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde görev yapan Reklam Kurulu'nda da tüm tüketici örgütlerini 3 yıllığına derneğimizin bir üyesi tarafından temsil edilmektedir. 2006 yılı için başta kapıdan satışlar olmak üzere, ayıplı mal ve hizmetler, mesafeli satışlar, taksitli satışlar, devre tatil, paket tur, tüketici kredileri ve kredi kartları konusunda olmak üzere derneğimize 9 bin 728 başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların 407'si satıcılardan geldi. Geriye kalan 9 bin 321 başvurunun bin 941'i servis hizmetlerinden, 2 bin 648'i kredi kartlarından, 2 bin 60'ı dernek aracılığıyla uzlaşma sonucu çözülen ayıplı mal ve hizmetlerden gelen başvurulardır. 2 bin 672 başvuru ise, para sınırlarına göre tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketci mahkemesine yönledirilmiş başvurulardır. Kredi kartlarına alınan yıllık aidat ve tüketicilerimizin banka hesaplarından alınan hesap işletme ücreti ise bu yılın ilk ayında da güncelliğini korumaktadır" ifadelerini kullandı.

(EV-MŞ-OK-Y)

Kaynak: İHA