Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Okruaşvili, Rusya'nın Ermenistan'daki Gümrü Kenti'nde Konuşlanmış Olan 102 Numaralı Askeri Üssüne, Askeri Araç-gereç ve Personelin Gürcistan Üzerinden Ulaştırmasına Kısıtlamalar Getireceğini Söyledi.

Tiflis: Rusya-gürcistan Krizi

Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Okruaşvili, Rusya'nın Ermenistan'daki Gümrü Kenti'nde konuşlanmış olan 102 numaralı askeri üssüne, askeri araç-gereç ve personelin Gürcistan üzerinden ulaştırmasına kısıtlamalar getireceğini söyledi.

Gürcistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 31 Mart 2006 tarihinde Rusya ile imzalanan Gürcistan üzerinden Rus askeri personel ve araç gereçlerin geçmesi ile ilgili anlaşmanın tek taraflı olarak değiştirileceği ifade edildi. Gürcistan'ın getirdiği değişikliklere göre Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Gürcistan üzerinden Ermenistan'a herhangi bir askeri araç-gereç ve personelin ulaştırılması hakkında Gürcistan Savunma Bakanlığı'ndan özel izin alması gerekecek ve Gürcü askerlerin sıkı kontrolü altında hareket edilecek. Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantine Gabaşvili, söz konusu kısıtlamaların 9 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe geçeğini belirterek, "Gürcistan, Ruslar'a Ermenistan askeri yolunu kapatacaktır. Rusya bize düşmanca davranıyor. Gürcistan'ın tüm irtibatlarını kesen Rusya'ya karşılık veriyoruz" diye konuştu.

İki ülke arasında son günlerde patlak veren casusluk krizi ardından Rusya, Gürcistan ile tüm hava, kara ve deniz ulaşımını keserek, Tiflis'ten büyükelçisi ve personelini geri çağırdı ve Gürcistan vatandaşlarına da Rusya vizesi vermeyeceğini açıkladı.

Türkiye'nin Kars Kenti'nin karşısında yer alan Gümrü'de bir Rus askeri üssü bulunuyor. Gümrü Askeri Üssü, 1998 yılında imzalanan Rusya-Ermenistan Anlaşması'na göre 25 yıllık süre ile Rusya'ya kiralandı. Üsde yaklaşık 4 bin Rus askerinin görev yaptığı, tanklar ve zırhlı araçlarla topların da bulunduğu biliniliyor.

Kaynak: İHA