TESK Genel Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinde gramaj hilesi yapılıyor, bu durumlara karşı uyanık olunmalı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

TESK Genel Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinde gramaj hilesi yapılıyor, bu durumlara karşı uyanık olunmalı

AA / Ayşe Böcüoğlu Bodur - Haberler | Ekonomi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerindeki gramaj hilesi konusunda vatandaşları uyararak, "Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı" ifadesini kullandı.

Yazılı açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bazı ürünlerde gramajı düşürüp aynı fiyattan satanlara karşı uyarılarda bulundu. Palandöken, vatandaşların gramaj hilesi konusunda denetimlerini kendilerinin yapmasını, bu konuda Ticaret Bakanlığına şikayet başvurularını geciktirmemelerini istedi.

"ENFLASYONU OLUMSUZ ETKİLEYEN GRAMAJ OYUNLARI DEVAM EDİYOR"

Tüketicinin cebinden çıkan para aynıyken dolaba giren ürünün eksik olduğuna işaret eden Palandöken, bu konuda Bakanlık ve denetim ekiplerinin çalışmalarını hızlandırdığını ve cezaları artırdığını bildirdi. Enflasyonu da olumsuz etkileyen gramaj oyunlarının devam ettiğini belirten Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

"Birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı. Esnafımız ürünleri alıp satmak dışında hiçbir müdahalede bulunamıyor. Buna rağmen sanki esnafın dükkanında satılan ürünler bu şekilde hile yapılıyormuş gibi bir algı söz konusu.

TESK Genel Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinde gramaj hilesi yapılıyor, bu durumlara karşı uyanık olunmalıTESK Başkanı Bendevi Palandöken.

"MUTLAKA GRAMAJ STANDARDI GETİRİLMELİ"

Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı. Bununla birlikte yasal bir düzenlemeyle gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı."

TESK Genel Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinde gramaj hilesi yapılıyor, bu durumlara karşı uyanık olunmalı
AA / Ayşe Böcüoğlu Bodur - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (7)
tarafsızgörüş:HErkes dürüst olsa devletin işini kolaylaştırsanız. Devlette çalışan insanımız da eş dost akraba atırt etmedseden görevini yapsa. rüşvet almasa. (gerçi eskisi kadar yok rüşvet ama gene de var)
Zeynep Nursen:Ne sahtekar milletiz
Theo:Türkiye zam yapmada birinci tabi dünya genelinde gıda maddelerine akaryakıt elektrik zam yapılıyor yalnız Türkiyede değil fakat Türkiyenin ekonomisi zayıf olduğu için zamlar vatandaşa aktarılıyor bu da marjetçisinden tutun inşaat sektörüne kadar gidiyor buradaki sorun herkesin vergi vermemesi devlet ne yapsın ki devletin gücü vergidir bu sistemin değişmesi lazım,ben vergi uzmanıyım yurtdışında maliyede çalıştım vergi düzenlemesi yapılırsa herkesin vergi verecegini unutmayınız fakat adaletli kald
500
title