Tekstilcilerden Elektrik Zammına Tepki

Tekstilcilerden Elektrik Zammına Tepki

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İthib) Başkanı İsmail Gülle, Sanayide Kullanılan Elektriğe Yapılması Planlanan Yüzde 10'luk Zammı Eleştirerek, "YTL' Yi Yüzde 30 Değerlendirip, Üzerine Yüzde 10 Zam Yapmak, Gerçekte Elektriğe Yüzde 40 Zam Yapmak Demektir. Sanayici Bu Koşulları Taşıyabilecek Durumda Değildir" Dedi.

Tekstilcilerden Elektrik Zammına Tepki

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, sanayide kullanılan elektriğe yapılması planlanan yüzde 10'luk zammı eleştirerek, "YTL' yi yüzde 30 değerlendirip, üzerine yüzde 10 zam yapmak, gerçekte elektriğe yüzde 40 zam yapmak demektir. Sanayici bu koşulları taşıyabilecek durumda değildir" dedi.

Gülle, yaptığı yazılı açıklamada, "dört yıldır zam yapılmadığı" gerekçesiyle sanayide kullanılan elektriğe yapılması planlanan yüzde 10 zammı, ancak 4 yıl öncesi koşullara dönmek şartıyla kabul edeceklerini söyledi.

YTL'yi yüzde 30 değerlendirip, üzerine yüzde 10 zam yapmanın, gerçekte elektriğe yüzde 40 zam yapmak anlamına geldiğini ifade eden Gülle, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Sanayici bu koşulları taşıyabilecek durumda değildir. O günün kurlarıyla 8 cent'lik elektrik, zamla beraber bugünkü kurlarla 12 cent'e yaklaşmaktadır. Türk sanayicisi ve tekstilcisi, devlet eliyle ithalatçı olmaya zorlanmaktadır. Kapanan ve rekabet edemeyen fabrikaların ve işsizlerin vebalini Türk sanayicisi taşımayacaktır." (ANKA)

(AD/NB/ZG)

Kaynak: ANKA