Sungurpaşa Köyüne Muhteşem Cami

Sungurpaşa Köyüne Muhteşem Cami

Bursa'nın İnegöl İlçesine Bağlı Sungurpaşa Köyünde Yapılan Cami İbadete Açıldı.

Sungurpaşa Köyüne Muhteşem Cami

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Sungurpaşa köyünde yapılan cami ibadete açıldı.

Geleneksel pilav günüyle beraber bin cemaat kapasiteli caminin de açılışı yapıldı. 750 nüfuslu köye yapılan caminin 2 milyon YTL'ye mal olduğu belirtildi. Cami avlusunda düzenlenen ve İnegöl Müftüsü Sıddık Kuyumcu'nun açış konuşması ile başlayan pilav günü ve cami açılışına, AK Parti Bursa milletvekilleri Sedat Kızılcıklı ve Ali Kul, CHP Milletvekili Abdullah Özer, MHP Milletvekili Necati Özensoy, İnegöl Kaymakamı Durmuş Gençer, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile çok sayıda yetkili katıldı.

Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Sungurpaşa köylülerinin gönüllerini, yüreklerini koyarak 2 milyon YTL'ye mal olan güzel bir eser meydana getirdiklerini söyledi. Türkiye'nin her yerinde birbirinden güzel ve önemli hizmetlerin açılışlarının yapıldığını ifade eden Kızılcıklı, "Milli futbol takımımız gibi şahlandıkça şahlanıyoruz. Bayrağımız her yerde coşkuyla dalgalanıyor. Bu coşkuyu sağlayan herkesten Allah razı olsun. En kötü günümüz böyle olsun" dedi.

Milletvekili Ali Kul ise, "700 sene dünyaya hakim olan bu şerefli milletin şerefli evlatlarının, Sungurpaşa köyünde yaptırdığı bu muhteşem eseri açmak için burada toplandık. Köylülerimiz bu muhteşem eseri yaptırmak için büyük borç altına girmişler. Burada bulunan kalabalığın destekte bulunması gerekir" diye konuştu.

İnsan öldüğü zaman amel defterinin kapandığını anlatan Ali Kul, ancak salih evlat yetiştirenlerin, sadaka verenlerin ve arkalarında faydalı eserler bırakanların amel defterlerinin öldükten sonra da kapanmayacağını kaydederek, bu milletin tapu senetleri olan camilerin birer faydalı eser olduğunu bildirdi.

Milletvekili Abdullah Özer de, Sungurpaşa Camii'nin müthiş bir eser olduğunu belirterek, ibadetin İslam dininin temeli, camilerin ise ibadet yeri olduğunu ifade etti. Milletvekili Abdullah Özer ise, bağımsız ve hür ülkede yaşayan insanların ancak ibaretlerini bağımsız ve hür bir şekilde yapabildiğine işaret etti.

(SB-MŞ) 23.06.2008 15:20 TSİ