Haberler

Yusufeli'nde 68. Geleneksel Karakucak Güreşleri Gerçekleştirildi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde 68. Geleneksel Karakucak Güreşleri yapıldı.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde 68. Geleneksel Karakucak Güreşleri yapıldı.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 68'incisi düzenlenen geleneksel Karakucak Güreşlerine Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Türkiye olmak üzere 4 ülkeden toplamda 298 güreşçi katıldı. Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler olmak üzere 4 kategoride 16 farklı kiloda gerçekleşen müsabakalarda başbehlivan 5 bin TL para ödülü verilirken toplam 30 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, sporu yaşatmak adına her zaman bu tip etkinliklere destek verdiklerini dile getirerek "Güreş malumunuz bu toprakların bir geleneği. Dolayısıyla bu güreşleri yaşatmak için festival olarak insanlarımızla paylaşıyoruz ve yaşatılmasında katkı sağlıyoruz. Farklı yörelerden güreşçileri birbirleriyle buluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.

Festivalin Yusufeli İlçesi ile aynı yaşta olduğuna dikkat çeken Yusufeli İlçe Kaymakamı Eyüp Kaykaç, "İlçemizde bu yıl Karakucak Güreşleri'nin 68'incisi düzenleniyor. Bu 68 rakamı bizim için çok önemli çünkü ilçenin yaşı ile aynı rakam. Yani ilçe olduğundan beri geleneksel hale gelmiş bir şölen. Bu şölenin sabahtan başlayan bir şehir ile bütünleşmesi var. Köyden insanlar bu şölen için ilçeye geliyor her anını, bu haftayı yaşıyor. Bu kadim geleneğin nesillere aktarılmasını stadyumda da göreceksiniz, yaşlılarımız da burada. Ben kendileriyle görüştüğümde bana 'Zamanında bizimde bu meydanda güreşmişliğimiz var' dediler. Ata sporumuzun Yusufeli'nde yaşatılması ve bu ilçe de görev yapmak benim için ayrı bir gurur. Şunu belirtmek gerekir ki bu etkinliğimize her ne kadar belediyemiz, kaymakamlığımız, valiliğimiz destek verirse versin, vatandaş nezdinde ilgi görmezse bir süre sonra yapılmıyor. Burada ben Yusufeli halkına çok teşekkür ediyorum. Çünkü gösterdikleri çok önemli bir ilgi ile ve çok önemli bir destek ile biz idarecileri bu şöleni yeniden yapmamız için teşvik ediyor" şeklinde konuştu.

Güreşleri, Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, Yusufeli Belediye Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Bahattin Yetim, davetliler ve çok sayıda güreş izledi. - ARTVİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Eyüp Aytekin Azerbaycan Gürcistan Artvin Spor Haberler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title