Final Four'un şifreleri... Rakamlar hangi takımı işaret ediyor? - Haberler
Haberi Paylaş

  Final Four'un şifreleri... Rakamlar hangi takımı işaret ediyor?

  Final Four'un şifreleri... Rakamlar hangi takımı işaret ediyor?

  Son şampiyon Real Madrid, son finalist ve 2017’nin şampiyonu Fenerbahçe Beko, 2012’den bu yana her sene Final Four'da yer alan CSKA Moskova ve 18 yıl aradan sonra adını son dört takım arasına yazdıran Anadolu Efes...

  Son şampiyon Real Madrid, son finalist ve 2017’nin şampiyonu Fenerbahçe Beko, 2012’den bu yana her sene Final Four'da yer alan CSKA Moskova ve 18 yıl aradan sonra adını son dört takım arasına yazdıran Anadolu Efes… Türkiye basketbol tarihinin en iyi sezonunda yarı finalde karşılaşacak iki Türk takımı ve geçtiğimiz sezonun yarı finalinin rövanşı niteliğindeki CSKA Moskova- Real Madrid eşleşmesi… Bask bölgesinin başkenti Vitoria-Gasteiz’deki heyecan dozu yüksek Final Four etabı öncesi, dört takımın da güçlü ve zayıf yanlarını vurgulamak adına parkede öne çıkan oyuncu kombinasyonları ile asist ağlarını incelendik.

  Normal sezonu lider bitiren Fenerbahçe Beko’da öncelikli gündem, sakatlıklar nedeniyle Final Four'da yer alamayacak oyuncular gibi görünüyor. Tam da bu noktada, normal sezonda ve eleme sürecinde "oyundayken en yüksek sayı farkını oluşturan" ilk beş oyuncunun +180 ile +237 arasında dağılım göstermesi, sarı-lacivertliler için iki ucu keskin bıçak olarak nitelendirilebilir. Jan Vesely, Nicolo Melli, Kostas Sloukas, Marko Guduric ve Luigi Datome’nin kalitesini ve oyun içi etkinliğini ortaya koyan bu gösterge aynı zamanda söz konusu oyuncuların yokluğunda Fenerbahçe Beko’nun ne denli zorlanacağının da bir kanıtı niteliğini taşıyor. En iyi ikili, üçlü ve dörtlü kombinasyonların neredeyse tamamının bu beş oyuncunun farklı kombinasyonlarından oluşması da bu argümanı çok güçlü bir şekilde destekliyor.

  Asist ağına bakıldığında ise Vesely’nin Fenerbahçe Beko için ne anlama geldiği çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Melli hariç ağ haritasında yer alan tüm oyuncuların -diğer bir uzun olan Lauvergne dahil- Vesely’yi asistleriyle beslemesi, Çek oyuncunun EuroLeague’in en etkili uzunu olmasında çok önemli bir etken! Özellikle geçtiğimiz sezon Real Madrid ile oynanan final maçında kalitesinin altında bir performans sergileyen Vesely’nin Vitoria-Gasteiz öncesi sakatlığının bulunması ve Final Four sırasındaki fiziksel durumu, sarı-lacivertli takımın birincil gündem maddesi olarak görünüyor. Vesely’nin yanı sıra Kalinic’in de durumunun son dakika belli olacağının açıklanması, ayrıca Datome ve Joffrey Lauvergne’in Final Four'da yer alamaması nedeniyle daralacak rotasyonda kısaların önemi bir kat daha artıyor. Fenerbahçe Beko’nun asist ağının orjin noktası olan Sloukas ile kritik maçlarda gösterdiği ekstra performanslarıyla hatırlanan Bobby Dixon'ın göstereceği performanslar, sarı-lacivertlilerin Final Four'daki performansında kritik öneme sahip.

  CSKA Moskova’da sahadayken +200 sayı farkı bandını aşan tek bir oyuncunun dahi olmaması, Rus temsilcisinin rakiplerine göre çok daha geniş bir rotasyonla oynamasından kaynaklanıyor. Oyundayken sayı farkının en yüksek olduğu beş oyuncu içerisinde görünmeyen Othello Hunter ve Kyle Hines gibi çok etkili iki uzunun özellikle üçlü, dörtlü ve beşli kombiasyonların büyük bölümünde yer alması, CSKA’nın derin kadrosunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

  Parkedeki en iyi ikili, üçlü ve dörtlü kombinasyonların hiçbirinde yer almayan Sergio Rodriguez ve Cory Higgins’in en kötü kombinasyonlarda sık sık görünmesi, CSKA adına en çarpıcı sonuçlardan biri. Ancak asist ilişkilerinde Nando De Colo ve Higgins’in asist alan oyuncular olarak ön planda yer alması ve Rodriguez’in 150 asist bandını aşması CSKA’nın kısalarının saha içerisindeki top sirkülasyonunda ne kadar etkin olduğunu gösteriyor. De Colo’nun asist üzerinden 200’ün üzerinde sayı bulması, bununla birlikte asist üzerinden attığı sayıların yüzdesinin %45’in altında olması, Fransız yıldızın sadece CSKA için değil EuroLeague için de ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

  Geçtiğimiz yılın Final Four MVP'si Luka Doncic’i kaybeden Real Madrid ile ilgili analizin gösterdiği en net sonuç, Doncic’in boşluğunun Facundu Campazzo ile fazlasıyla doldurduğu! En iyi 20 kombinasyonun 17’sinde yer alan Campazzo, Real’in vazgeçilmezi olarak görünüyor. Oyundayken takımın en yüksek sayı farkı oluşturduğu oyuncu olarak öne çıkan ve en iyi kombinasyonların %75’inde yer alan Rudy Fernandez’in de, yüksek formu ve tecrübesiyle Final Four'da İspanyol ekibinin en önemli kozlarından biri olmasını öngörmek zor değil...

  Takım arkadaşlarıyla çok etkin bir asist ağı kuran Anthony Randolph ise asist üzerinden bulduğu 286 sayı ile bu parametrede Anadolu Efes'li Adrien Moerman’ın (289) hemen ardından ikinci en yüksek değere ulaşan oyuncu olarak öne çıkıyor. Campazzo ve Sergio Llull’un yanı sıra Jeffery Taylor ile Gustavo Ayon tarafından da beslenen ve takımının en çok sayı atan oyuncusu olan Randolph’un saha içerisindeki pas ağı kesilemezse rakip takımların işi çok zor görünüyor. Campazzo-Fernandez bağlantısının Real Madrid’in en gelişmiş asist ilişkisi olarak öne çıkması ve Ayon’un standart bir uzunun aksine Randolph ve Jaycee Carroll’ı asistleriyle beslemesi de rakiplerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus. Kader anlarında öne çıkması beklenen Llull ve Campazzo’nun asist üzerinden buldukları sayı yüzdesinin %30’un altında olması ise her iki oyuncunun bireysel performanslarıyla Real Madrid’in kupa yolculuğunu doğrudan etkileyeceği beklentisini kuvvetlendirmekte.

  Bireysel anlamda Krunoslav Simon, Adrien Moerman, Bryant Dunston ve Vasilije Micic’in bir hayli öne çıktığı Anadolu Efes’in en iyi ikili ve üçlü kombinasyonlarının neredeyse tamamı bu dört oyuncudan oluşuyor. İlk beş oyuncu listesine son sıradan giren Doğuş Balbay'ın, sahada bulunduğu süre boyunca Anadolu Efes’in yarattığı sayı farkını kıstas alırsak söz konusu dört oyuncudan çok geride olması ve listede Shane Larkin’in olmaması, sezon içerisindeki performanslar göz önüne alındığında çok da şaşırtıcı bir sonuç olarak görünmüyor. Parkedeki en iyi beşli kombinasyonda Dunston’ın yerine Tibor Pleiss’ın olması ise sürpriz olarak değerlendirilebilir. Anadolu Efes’i durdurmak için Brock Motum ve James Anderson’ın oyuna dahil olduğu dakikaların önemi analizde de ortaya çıkıyor.

  Moerman, Pleiss ve Dunston’a toplam 122 asist yapan Micic ise takımının en önemli pasörü konumunda! Larkin-Dunston bağının çok kuvvetli olmaması Anadolu Efes adına önemli bir handikap olarak görünürken, Moerman ve Dunston’ı asistlerle besleyen Simon’un oyun kurmadaki yardımcı rolünün önemi de verilerle bir kez daha kanıtlanıyor. Asist üzerinden gelen sayılar parametresinde takımın lideri olan Moerman’ın en önemli 10 asist bağlantısında Micic, Simon, Rodrigue Beaubois ve Larkin ile kurduğu ilişki Anadolu Efes’in hücum işleyişinin en önemli parçası. Simon’un asist üzerinden en yüksek sayı bulan dördüncü; takım arkadaşlarından sayı pası alma noktasında ise Motum’un hemen ardından beşinci olmasının yanı sıra asist üzerinden bulduğu sayı yüzdesinin toplam attığı sayıların yarısına dahi denk gelmemesi, oyunun sıkıştığı bölümlerde Simon’un Larkin ve Micic’e bireysel açıdan destek olabileceğini gösteriyor.

  EuroSport.com / Spor

  Anadolu Efes Real Madrid Fenerbahçe Spor Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber EuroSport.com tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. EuroSport.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı EuroSport.com kurumudur.
  title