Haberler

Bursalı genç teknik adam kendi yolunu çizecek

Güncelleme:

Samsunspor'u Süper Lige taşıyan Hüseyin Eroğlu'nun yardımcılığını yapan ve şampiyonluktan sonra kendi kariyer planlaması çerçevesinde teknik kadrodan ayrılan Bursalı teknik Direktör Ahmet Çağıran, 2. ve 3. lig takımlarından teklif alıyor.

Samsun spor'u Süper Lige taşıyan Hüseyin Eroğlu'nun yardımcılığını yapan ve şampiyonluktan sonra kendi kariyer planlaması çerçevesinde teknik kadrodan ayrılan Bursalı teknik Direktör Ahmet Çağıran, 2. ve 3. lig takımlarından teklif alıyor.

Samsun spor'un yıllardır süren Süper Lig hasretine son veren teknik heyette Hüseyin Eroğlu'nun yardımcılığını yapan ve aldığı sürpriz kararla ekipten ayrılan Bursalı futbol insanı Ahmet Çağıran, kariyerine teknik direktör olarak devam edecek. Futbola Bursa'da başladıktan sonra, Altay, Karşıyaka, Denizli spor, Çaykur Rize spor gibi takımlarda 200'ün üzerinde maça çıkan Çağıran, gösterdiği performans ile milli takıma kadar yükseldi. Çağıran, futbolculuk döneminde olduğu gibi, teknik adamlık kariyerinde de önemli başarılara imza attı. 2.Amatör Küme'den aldığı Yıldırım Belediye spor'u Bölgesel Amatör Lig'e taşıyan Çağıran, Halide Edip Adıvar Spor Kulübü, Kırıkkale spor, Niğde Anadolu Futbol Kulübü, İnegöl spor ve Samsun spor gibi takımlarda yardımcı antrenörlük yaptı.

Çocukluğundan itibaren futbolun içerisinde yer alan ve futbolun kendisi için yaşam tarzı haline geldiğini söyleyen Ahmet Çağıran, "Çocukken bir sokak oyunu olarak başlayan futbol tutkum, beni bir futbolcu adayının veya futbolcunun kurabileceği tüm hayallere kavuşturdu. Profesyonel olduktan sonra Süper Lig'in ve Türk futbolunun önemli camialarına oynadım. Milli Takım forması giymenin mutluluğunu yaşadım. Futbolcu olarak, Rahmetli Nejat Biyediç, Rıza Çalımbay, Reha Kapsal, Yılmaz Vural çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldum. Çok önemli kazanımlar sağladım" dedi.

"Teknik direktör olarak hizmet edeceğim"

Aktif futbol hayatını tamamladıktan sonra hiç ara veremeden teknik adamlık kariyerine başlayan Çağıran, "Sahadan kulübeye geçtikten sonra ilk öğrendiğim şey, antrenörlüğün de en az futbolculuk kadar zor olduğu idi. Erman Güracar, Murat Yoldaş ve Hüseyin Eroğlu gibi önemli teknik adamların birinci yardımcılıklarını yaparak, kendim için çok büyük kazanımlar sağladım. Ancak bu da bir süreçti ve tamamlandı. Futbol hayatımın bundan sonraki dönemine, kendi vizyonum, hedeflerim yönünde teknik direktör olarak devam etmenin zamanının geldiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Uzun ve kalıcı başarının yolu sistem ve planlama

Özellikle Samsun spor'daki sürpriz ayrılığın ardından Çağıran, birçok 2. ve 3. Lig takımından teklif aldı. Bir süredir dinlendiğini, yeni süreç için hazırlıklar yaptığını ve ekip oluşturduğunu kaydeden Çağıran, futbolun geldiği noktayı değerlendirdi. Dünya'da futbolun bir oyun olmaktan çıktığını milyar dolarlık bir sektöre dönüştüğünü aktaran Çağıran, "Futbol, her gün gelişen, kendini yenileyen, trendleri değişen bir spor dalı. Teknik adamlar olarak biz, futbolun tüm bileşenlerinden daha fazla bu gelişmelere, değişime, yeniliklere ayak uydurmak zorundayız. Futbolda uzun süreli ve kalıcı başarıların yolu; sistemli, inovatif, planlı çalışmaktan geçiyor. Bir sistemi olmayan, bir plan yönünde ilerlemeyen kulüplerin orta ve uzun vadede futbolda var olabileceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Krizler fırsatı doğurur

Yeni futbol düzenine ayak uydurmayan birçok takımın zorlu süreçlerden geçtiğini, Bursaspor, Eskişehir Türk futbol kültürünün önemli imgelerinin ağır darbeler aldığını da dile getiren Çağıran, "Ben bu zor süreçlerden çıkışının yine bu sürecin içeresinde olduğunu, bu krizlerin bir fırsata dönüştürebileceğine inanıyorum. Bakın benim de mensubu olduğum, formasını giymekten onur duyduğum Bursaspor'un en önemli özelliği üreten bir yapı olmasıydı. Sadece kendisi için değil, Milli takımlar için futbolcu yetiştiren bir camiaydı. Yine Eskişehir kendi değerleri ile var olan bir kulüptü. Bunlar gibi ülkemizde ve dünyada birçok kulüp kısa vadeli başarı hedefleriyle üreten, yetiştiren misyonlarını terk ederek, adeta bir tüketim çılgınlığına kapıldılar. Yabancı futbolcu çılgınlığı ile kendi çocuklarımızı, değerlerimizi göz ardı ettiler. Gelinen durum ortada. Ancak bu sorunun çözümü yine kendi içeresinde gizli" dedi.

Tüketen değil üreten futbol anlayışı

Planlı, üretim ve yetiştirmeyi esas alan bir sistemin zorunluluğuna işaret eden Ahmet Çağıran, "Sporcularımızı öncelikle günümüz futbolunun gereksinimlerini yerine getirebilecek şekilde yetiştirmeliyiz. Fiziksel, teknik ve taktiksel gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve psikolojik gelişimlerine de katkı sağlamak zorundayız. Çünkü futbol duyguları da bünyesinde barındıran bir spor. Sporcularımızı mevcut sistemde rekabet edebilecek hale getirdikten sonra kesinlikle onları güvenmeli ve onlara gerekli şansları tanımalıyız. Bakın sadece yabancı futbolculara sağladığımız imkan ve verdiğimiz şansları kendi çocuklarımıza vermemiz bile tüketen bir futbol ortamından üreten futbol iklimine geçmemizde önemli bir adım olacaktır" şeklinde konuştu.

Oyun istikrarı sağlanmıyor

Günümüz futbolunda teknik adamların görevinin daha ağır olduğunu da sözlerine ekleyen Çağıran, "Teknik direktörler olarak gerekli özeleştiriyi yapacak olursak maalesef yeterince donanımlı değiliz. Oyunu oyuncuların kişisel yeteneklerine bırakıyoruz çoğu zaman. Böyle olunca da gününde olan takımlar maçları kazanıyor ve bir oyun istikrarı sağlanmıyor. Oysa çalıştığımız takımlarda sistem oyunu oynatabilirsek gelişim açısından daha yüksek performanslar alabiliriz oyunculardan. Teknik direktör eksikliği futbolcu eksikliğinden daha çok hissediliyor ülkemizde. Bir teknik direktör olarak oyuncudan performans almak ve istediğimiz oyunu anlatabilmek tamamen teknik direktör sorumluluğudur" ifadelerini kullandı. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Hüseyin Eroğlu Samsunspor Spor Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title