Son dakika: Yerli koronavirüs aşısında üretim aşamasına geçildi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son dakika: Yerli koronavirüs aşısında üretim aşamasına geçildi

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu toplantısının ardından aşı açıklaması yapıldı. İlk aşı için üretim aşamasına geçildiği belirtilen açıklamada, "Diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Salgınla ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, "Öncelikle, ülkemizde dünyayla hemen hemen eş zamanlı şekilde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında gelinen nokta görüşülmüştür. İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşama Bilim Kurulu üyeleri ile ele alınmış, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirilmiştir. Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır" ifadelerini kullandı.

"TEST SAYISININ ARTTIRILMASI YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI"

Bilim Kurulu'ndan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"TÜİK ile işbirliği içinde yürüttüğümüz 'Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması' çalışmasının tekrarlanarak, antikor seviyesi ölçümüyle bağışıklığın tespiti, PCR testi ile aktif vaka oranının yeniden değerlendirilmesi konusu toplantının diğer bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır. Çalışmanın tekrarının pandeminin seyrini daha net çizgilerle değerlendirme açısından faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Bilim Kurulu üyeleri ile tarama testleri politikamız da değerlendirilmiştir. Testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması yönünde görüş birliğine varılmıştır"

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Fahrettin Koca, Koronavirüs, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (26)
ÜLKÜCÜ:AŞININ ADI REİS OLSUN. BAŞKANLIKLA UÇUŞA GEÇTİK. VALLA AŞIYLA VE ADIYLA DA COVİD, İNFLANZA, GRİP, ZATÜRE, KUŞ GRİBİ, BİYOLOJİK SİLAH , HEPSİ TIRSAR. ADINDAN ŞANINDAN. GELDİKLERİ ĞİBİ O VİRÜSLERDE UÇARAK KAÇAR İNANIN. UÇUYOZZZZZZZZ. TIPKI EKONOMİ VE SANAL ENFLASYON GİBİ, BULUNAN AŞIDA UÇURUR BİZİ. REİS ÖYLE DİYOR. AŞININ ADI COVİD SAVAR REİS. HAYIRLI OLSUN. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
HAZAR:halkın yüzde 50 si koyun zaten. aşı niyetine su verseniz anlamazlar. dayayın gitsin şişesini 1000 dolardan satın sayın bakanım. Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
BUNLARIN SON YIRMI YILI ZATEN TC:BASINA BELA ViRUS YAPACAKLARI ASI??? KENDiLERiNDEN BETTERRR Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
Tüm 26 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title