Tüketici hakem heyetinden emsal karar: Sorumluluklarını yerine getiren özel okullar ücret iadesi yapmayacak

Tüketici hakem heyetinden emsal karar: Sorumluluklarını yerine getiren özel okullar ücret iadesi yapmayacak

İhlas Haber Ajansı / YUNUS EMRE KARTAL - Haberler | Ekonomi

Ankara'da tüketici hakem heyeti emsal bir karara imza atarak yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek olmadığına karar verdi.

Başkent Ankara'da özel okulda eğitim alan bir öğrencinin velisi pandemi sebebi ile eğitim alamadıklarını ve ücretin iadesini talep etmesi üzerine Etimesgut İlçe Tüketici Hakem Heyeti emsal bir karara imza attı. Heyet, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek olmadığına karar verdi.

"ÖZEL OKULLARIN LEHİNE BİR KARAR"

Ankara Barosu'na kayıtlı olarak görev yapan ayrıca özel okul danışmanlığı ve vekilliği de yapan Avukat Sinem Kızılbuğa, İhlas Haber Ajansı muhabirine konuştu. Avukat Kızılbuğa, "2019-2020 döneminde eğitim gören bir öğrencinin velisi, tüketici ilçe hakem heyetine başvurarak pandemi döneminde alamadığı eğitimin ücretin iadesini talep etti. Bununla ilgili olarak okuldan savunma istenildi. Hazırlayıp gönderdiğimiz savunmanın içeriği ise online eğitimlerin gereğini yerine getirdiğimizi, yönetmeliklere uyduğumuzu belgeleri ile sunduk. Milli Eğitim Bakanlığı'nın izin verdiği ve kaymakamlıktan da Haziran ayında telafi eğitimi için izin almıştık bunları da belgeleyerek okulumuzun pandemi döneminde her hangi bir sorumluluk kabul etmediğini ve öğrencilerin eğitimlerini almaları için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini savunduk. Ardından karar lehimize çıktı. Özel okulların ücret iadesine ilişkin lehimize olan emsal bir karar" ifadelerini kullandı.

"ÜCRET İADESİNE GEREK OLMADIĞINA KARAR VERDİ"

Kızılbuğa, "Daha önce pandemi nedeniyle böyle bir karar çıkmadı. Yönetmeliklerin ve yönergelerin tüm gerekliliklerini yerine getirmiş olan bütün özel okulların aslında ücretini hak ettiğini hizmeti verdikleri için velilerden ücretleri almaları gerektiğini belirten bir karar oldu. Tüketici hakem heyeti kararda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın online eğitimi ile yüz yüze eğitimini eşit gördüğünün altını çizerek. Daha sonrasında ise okulun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini göz önüne almış ve tüketicinin ücret iadesine gerek olmadığına karar vermiş" şeklinde konuştu.

Tüketici hakem heyetinden emsal karar: Sorumluluklarını yerine getiren özel okullar ücret iadesi yapmayacak

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / YUNUS EMRE KARTAL

Haber Yorumları (10)
ŞEVKET: sözleşme yüz yüze eğitim için uzaktan eğitim için değil
MAALESEF YAPTIRIMSIZ KARAR OLUNCA BOŞ: Tüketici hakem heyeti genelde çok doğru karar veriyorlar ama parayı çarpan kurumun avukatı itiraz edince bir de avukat masrafı da ekleniyor parası çarpılan mağdura. Tüketici hakem heyeti kararı kurum avukatlarına yarıyor.
ŞEVKET: o zaman niye öğrenci nakillerini engelliyorsunuz serbest bırakın da görelim uzaktan eğitime kim para ödermiş görelim
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tüketici hakem heyetinden emsal karar: Sorumluluklarını yerine getiren özel okullar ücret iadesi yapmayacak - Ekonomi Haberleri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.4.2021 12:54:30. #1.14#
title