Son Dakika! Merkez Bankası yüzde 17 olan faiz oranını sabit tuttu

Son Dakika! Merkez Bankası yüzde 17 olan faiz oranını sabit tuttu

18.02.2021 13:58 | Son Güncelleme: 18.02.2021 15:20

Son dakika! Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasa beklentisine paralel politika faizini yüzde 17 seviyesinde sabit tuttu. Kurul, ocak ayında yapılan toplantıda da faiz oranını değiştirmemişti.

Merkez Bankası yılın ikinci Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Merkez, faizde değişikliğe gitmedi. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizi yüzde 17'de sabit tutuldu.

Ekonomistler, politika faizinin sabit bırakılacağını, olası bir faiz artışının ise sürpriz olarak değerlendirileceğini öngörüyordu. Merkez Bankası faizde son olarak aralık ayında hamle yaptı. O toplantıda politika faizi 2 puan artırılmıştı. Ocak ayında yapılan toplantıda ise faiz oranını değiştirmemişti.

"KREDİ BÜYÜMESİ YAVAŞLAMAYA BAŞLADI"

Karara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri sınırlı kalırken, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler sürmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

"GEREKLİ DURUMDA İLAVE PARASAL SIKILAŞMA YAPILACAKTIR"

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda, 2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Son Dakika! Merkez Bankası yüzde 17 olan faiz oranını sabit tuttu
Haber Yorumları (67)
HAKKI: Gerçek faiz daha da yüksek, artırırsa memura zam yapmak zorunda
BORSACI: ben size demiştim yükselecek diye altın dolar bakın dediğim çıktı paramı da altına dolara gömmedim bitcoine gömdüm4 ayda 100 bin tl kar ettim ama bozdurdum bugün çünkü bitcoin artık bu saatten sonra düşecek altın dolar vs yükselecek tekrar faiz sabit tutsanda değişmez ancak bu saatten sonra faizi 30 lara çekersen sabit kalır oda olamayacağına göre dövizinizi altınınızı bozdurmayın benden demesi ister yapın ister yapmayın sadece söylüyorum yaz başı haziran temmuz gibi dolar 8. 50 altın 500 olur
SALVOCU: la hani düşecekti döviz altın vs yükselmeye başladı gene la nalamıyonuz ekonomiden bi susun bari bozdurmayacam dolarımı 1 -2 ay daha beklerim hç sıkıntı değil bu kadar düşmşken gidip bi 10 bin daha alıcam siz kerizler boş konuşmaya devam edin az takip edin piyasayı troller
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title