Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti

Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti

21.09.2020 17:59 | Son Güncelleme: 21.09.2020 18:53

Geçen dönemki eğitim-öğretim yılında koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitim göremeyen çocuğu için özel okula para yatıran veli, 9 bin lirasının iadesi için İl Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Heyet, velinin talebini kısmen kabul ederek, okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.

Mart-nisan-haziran aylarında yüz yüze eğitim ücreti ödemelerine rağmen online eğitim alan öğrencilerin velileri, paralarının iade edilmesini istiyor. Bu konuda Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapan bir velinin yüz yüze yapılamayan eğitim süresi için yaptığı ücret iadesi talebi kabul edildi. Emsal olacak kararda veliye, okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira ücret iadesi yapılacak.

Kayseri'de yaşayan Hamza Y., geçen dönemki eğitim-öğretim yılında çocuğunu özel okula kaydettirdi. Hamza Y., çocuğunun okul ücretini peşin ödedi. Mart ayında koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından, Hamza Y'nin çocuğu yüz yüze eğitim göremedi. Hamza Y. de 15 Mart 2020 tarihinden sonraki günler için ödediği ücretin tarafına iade edilmesini istedi. Özel okul ise, Mart ayından sonra uzaktan eğitim yapıldığı gerekçesiyle ücreti iade etmedi.

OKULA GİDİLEMEYEN SÜRE İÇİN ÜCRET İADESİ YAPILDI

Hamza Y., bunun üzerine 9 Eylül'de İl Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Hamza Y. başvurusunda, "15 Mart 2020 tarihinden sonraki günlerde okulların tatil edilmesinden dolayı okul ücretinin tarafıma iade edilmesini istiyorum" dedi. Şikayet edilen özel okul ise savunmasında, harcama yapılmayan yemek, doğalgaz, elektrik ve su gibi giderlerin gelecek yıl kayıt ücretinden mahsup edileceğini ifade ederek, şikayetin reddini talep etti. İl Tüketici Hakem Heyeti, yaptığı inceleme sonucunda, 9 bin liranın ödenmesini isteyen öğrenci velisinin talebini kısmen kabul ederek, okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.

İŞTE KARARIN GEREKÇESİ

Hakem Heyeti gerekçeli kararında şu ifadelere yer verdi: "Şikayet kanunlarına ve ilgili mevzuat hükümlerine göre dosya incelenmiştir. Dosyanın incelenme neticesinde tüketici ile şikayet edilen özel okul arasında kanunlarda belirtilen bir tip sözleşme bulunmamaktadır. Asgari şartları bulunduran şikayet konusu sözleşmede, tüketicinin belirli miktar ödemeyi yapacağı, şikayet edilen özel eğitim kurumunun ise usulüne uygun eğitim yerinde (okulda) tüketicinin belirttiği öğrenciye (yüz yüze) eğitim vereceği ifade edilmiştir. Sözleşme içerisinde, doğa olayları, salgın hastalık, 'mücbir sebep' gibi ifa imkansızlığı durumunda tarafların yükümlülükleri konusunda bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle genel hükümler çerçevesinde bir karar verilmesi gerekmektedir."

"TÜKETİCİLER 3 AYLIK BEDELİ GERİ ALABİLİRLER"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, koronavirüs salgını sürecinde tüketicilerin önemli haklarının olduğunu belirterek, "Şu an eğitimde bir yasaklama yok. Yüz yüze eğitimden farklı olan uzaktan eğitim dönemine başvuruldu. Fakat burada şöyle bir durum var; bizim okula çocuğumuzu kaydederken yapmış olduğumuz sözleşme yüz yüze eğitimle ilgili. Sözleşmenin içerisinde uzaktan eğitim maddesi yok. Olağanüstü durum varsa da yok. Dolayısıyla yüz yüze eğitim verilmediği için geçen sezon itibarıyla tüketiciler bu 3 aylık bedeli geri alabilirler. Çünkü, yüz yüze eğitimle uzaktan eğitim arasında kıyaslanmayacak kadar fark var. Devletin yasakladığı dönem olduğu için yazılı bildirime de gerek yoktu. Fakat ücreti talep etmek anlamında yazılı bildirim yapmak gerekir" ifadelerini kullandı.

Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti
Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti
Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Olcay DÜZGÜN

Haber Yorumları (9)
ALİ ŞEN: Özel okulcular tutuşmuş savunucular işbaşında. Veli özel okulla yapilan sözleşmeyi online egitim değil yüz yüze egitim icin yapmıştir. Özel öğretim kurumları yönrtmeliginde haziran ayında salgın, bulaşıcı hastalık vs. durumunda uzaktan eğitime geçebilir maddesi koydular. Önce boyle bir madde yoktu. Sabah saat 8.00 de cocugunu okula birakip aksam 18.00 de aliyor ve birebir okuldaki etüt, sosyal, kulturel, spor vs. hatta ogrenci konuyu anlamadiginda birebir ogretmenle etüt dersi icin, hafta ici ve hafta sonu etütlerinden faydalansin diye gonderiyor. Özel okul bu 3 ay icerisinde öğrenci icin elektrik, su, temizlik, kırtasiye vs. harcaması da yapmamıştır. Hatta özel okullar personelini işkur dan saglayarak ucretlerini devlet yapmaktadır. Hatta Kısa çalışma odeneğinden faydalanmışlardir. Veli ozel okula 50 bin tl yi çoçuk evde bilgisayar başinda robot gibi dursun diye mi verdi.
O ZAMAN: ÇOĞU ÖZEL OKUL KAPATIR ÖĞRETMEN VE ÇALIŞANLARIN PARASINI VE ONLİNE EĞİTİM PLATFORMUN PARASINI NASIL KARŞILAYACAK.
.....: Bunun sonucu özel okullar iflas bayrağını çekecek ve yüzbinlerce atanamayan öğretmen işsiz kalacak!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti - Kayseri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 18:23:53. #1.14#
title