Domates fiyatları üreticiyi üzüyor

Tokat'ta örtü altı tarımında domates hasadı yapan çiftçiler, fiyatların beklediklerinin altında olmasının üzüntüsünü yaşıyor. Maliyetlerini kurtaramadıklarını belirten çiftçiler, emeklerinin karşılığını almak istiyor.

06.07.2020 13:59 | Son Güncelleme: 06.07.2020 17:53

Türkiye'deki domates üretiminin yaklaşık yüzde 5'ini gerçekleştiren Tokat'tan yılda yıllık ortalama 80 bin dekar alanda 250 bin ton domates üretimi yapılıyor. Yaş meyve ve sebze üretiminde verimli arazilere sahip olan Tokat'ta örtü altı tarımında domates hasadı başladı. Kazova bölgesinde 1,50-2 lira arasında tarladan hale giden domates marketlerde 3 lira ile 4,5 lira arasında cinsine göre satışa sunuluyor. Ulaş köyünde örtü altı tarımı yapan Ahmet Yılmaz, Tokat domatesinin verim ve kalite olarak ön plana çıktığını söyledi. Serada beklentilerinin altında sezonu açtıklarını belirten Yılmaz, "Domateste 3-3,50 lira beklerken, 1,50-2 lira arasında gitmekte. Bu da maliyetlerimizi karşılamıyor" dedi.

Domates fiyatları üreticiyi üzüyor

UMDUKLARINI BULAMADILAR

Çiftçi Metin Polat ise örtü altı tarımında umduklarını bulamadıkların ifade ederek, "Emeğimizin karşılığını şu an alma imkanımız yok. Beklentilerimizin çok altındayız. Kalite ve verim için gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. İnanın emeğimizin karşılığı değil. Fiyatlar sabit bir oranda durmuyor. Şu an için her gün zarardayız, köylü zor durumda. İlaç, gübre, işçilik parası nedeni ile masrafımızı karşılayamıyoruz" dedi.

Domates fiyatları üreticiyi üzüyor

"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALALIM"

Polat, belli bir fiyat politikasının olmaması nedeni ile sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Bizler çiftçiler olarak belirli bir fiyat olsun istiyoruz. Yani fazlasını da istemiyoruz, azını da istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını alalım, önemli olan bu. Şu anki rakamlar fidenin fiyatı değil, emeğimizin karşılığını alamıyoruz" diye konuştu.

Domates fiyatları üreticiyi üzüyor

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (9)
DEVLET SAHİP ÇIKMALI: devlet üreticiden kendi alması lazım arada kimse olmadan, satışıda kendi yapmalı
IHTIYAR: Bastan asagi bitmisiz , çökmüşüz
REMZİ: Para etmemesinin tek sebebi piyasada çok olması.Planlı üretim yapılsa her sebze meyveden yeteri kadar üretilir ne üretici ne tüketici zarar görür.Kooparatif’ler ne işe yarıyor çok merak ediyorum
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title