'Saklı Yüzler' Filminin Galası Yapıldı

'Saklı Yüzler' Filminin Galası Yapıldı

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Ödül Arayan 'Saklı Yüzler' Filminin Gala Gösterimi Yapıldı.

'Saklı Yüzler' Filminin Galası Yapıldı

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ödül arayan ''Saklı Yüzler'' filminin gala gösterimi yapıldı.

Namus cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konularının ele alındığı belgesel film, Antalya Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluştu. Filmin gösterimine jüri üyeleri, sanatseverler, filmin yönetmeni Handan İpekçi ile oyuncular Şenay Aydın, İştar Gökseven, Berk Hakman, Cem Bender ve Nisa Yıldırım katıldı.

Handan İpekçi, filmin çekimlerine 2005 yılında başladıklarını ve Urfa, İstanbul, Almanya ve İznik'te çektiklerini, ekonomik problemler nedeniyle 2 yılda tamamlandığını dile getirdi.

Namus cinayetlerinin canını çok yakan bir konu olduğunu ve bu konuda bir belgesel çekmek istediğini belirten İpekçi, "Bu cinayetleri işleyen katillerle görüşmek istiyordum ama gerçeği ne kadar anlatacakları konusunda şüpheye düştüm. Bir kadın yönetmen olarak, namus cinayetleriyle ilgili bir şey söylemek istedim ve uzun metrajlı bir film yaptım. Namus cinayetleri sadece kadınları yaralamıyor, erkekleri de telef ediyor" dedi.

İpekçi, filmin kurgusunu oluştururken, gazetelere yansıyan haberlerden yola çıktığını ve hayal gücünü kullandığını kaydetti.

İpekçi, ''Filmden çıkan herkes ağladığını söyledi. Bırakmak istediğiniz etki bu muydu?'' sorusu üzerine ''Ben bir yaraya parmak basmak istedim. Hareket noktam buydu. Senaryodaki karakterlerin hepsi yaralı, film bu yüzden kederli ama hayat böyle...'' diye konuştu.

Filmde töre kurbanı Zühre'yi canlandıran Şenay Aydın, Handan İpekçi dışında tüm ekibin ilk kez filmi izlediğini söyledi. Film boyunca ağladığını ifade eden Aydın, ''Bu kadar saçma töreler nedeniyle kadınların öldürülmesi çok sinir bozucu'' dedi.

Yarışma filmlerinden ''Janjan''da da oynayan Berk Hakman da filmin 2 yıllık bir çalışmanın ardından gösterime girmesi nedeniyle çok mutlu olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA