S&P, Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

S&P, Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti

Yılın 3. çeyreğinde yüzde 7,4 büyüten Türkiye'ye Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'tan güzel haber geldi. "Sıfırcı Hoca" olarak bilinen S&P, Türkiye'nin 2021 ve 2022 yılları için büyüme tahminlerini yükseltti.

Kamuoyunda sıfırcı olarak bilinen Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P),Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Gelişen Piyasalar raporunda, Türkiye'nin 2021 yılı için ekonomik büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 9,8'e, 2022 yılı için büyüme tahmininin ise yüzde 0,4 artırılarak 3,7'ye revize edildiği kaydedildi.

Raporda, Rusya'nın bu yıl için ekonomik büyüme tahmininin 0,2 puan artırılarak 4,2'ye, 2022 yılı için ise 0,1 puan artırılarak 2,7'ye yükseltildiği bildirildi. S&P'nin raporunda, Güney Afrika'nın 2021 için büyüme tahmininin 0,3 puan artırılarak 4,9'a, 2022 için 0,2 puan düşürülerek yüzde 2,4'e revize edildiği hatırlatılırken Polonya'nın 2021 için büyüme tahmininin 0,1 puan artırılarak 5,2'ye, 2022 için 0,3 düşürülerek yüzde 5 olarak revize edildiğine vurgu yapıldı.

Raporda, gelişen piyasalarda yüksek enflasyon ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin belirsizliklerin ekonomik büyümeyi yavaşlatma riski taşıdığının altı çizildi.

Öte yandan raporda, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla Avrupa içerisindeki tüm gelişen piyasaların salgından çıkış sırasında anlamlı bir ekonomik büyüme kaydetmeyi başardığı bildirildi. Gelişen piyasalarda ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığının da vurgulandığı raporda, bazı sektörlerin kapasitesinin altında performans sergilemesine rağmen, çoğu gelişen piyasa ekonomisinin 2022 yılında ortalamanın üzerinde bir büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi.

AA / Gökhan Kurtaran - Ekonomi Haberleri

Türkiye, Afrika, Rusya, Kredi, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (1)
kadir helvacı:Sadece büyümeye bakarak hiçbir şey anlaşılmaz ama samani bile ithal eden türkiye icin dolar kuruna bakarak anlasilabilir türkye nin gsyihi 650 milyar dolar yüzde 10 büyüme demek 65 milyar dolarlık artış demek resmi rakamlara göre türkiyenin dış borcu 500 milyar dolar ve kesinlikle yalan yine de bunu dikkate alalım dolar 1 tl bile artsa 500 milyar tl borç artışı oluyor yani 50 milyar dolar onun yüzünden faiz verirsinki adamlar parasını tlye yatırsın dolar düşsün Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title