Haberi Paylaş

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: "Parlamenter sistemde iki baş var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Cumhurbaşkanı partisiz olmalı...

Politika Haberleri

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: "Parlamenter sistemde iki baş var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Cumhurbaşkanı partisiz olmalı diyorlar.

Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu : "Parlamenter sistemde iki baş var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Cumhurbaşkanı partisiz olmalı diyorlar. Başbakan partili olacak mı, olmayacak mı"

ANKARA - AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Parlamenter sistemde iki baş var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Cumhurbaşkanı partisiz olmalı diyorlar. Başbakan partili olacak mı, olmayacak mı" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Akbaşoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Mersin'de gazetecilerle bir araya geldiğini hatırlatarak, Kılıçdaroğlu'nun 'Anayasa yazmak için Parlamenter sisteme geçmek gerekir' değdiğini hatırlatarak, "Parlamenter sisteme geçmek için Anayasa yazmak ve Anayasa değişikliğini sağlamak gerekir. Bugün yürürlükte olan Anayasa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni, Başkanlık Sistemi'ni öngörüyor. Yaklaşık 60 yıl Parlamenter Sistem Türkiye'de cari oldu. Bu tecrübeyle ortaya çıkan mahzurları sebebiyle rahmetli Özal'dan Demirel'e, Erbakan'dan Türkeş bu sistemin mutlaka Başkanlık sistemiyle değiştirilmesi gerektiği defaatle gündeme gelmişti" ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

"Parlamenter sisteme geçmek için önce Anayasa'yı değiştirmek gerekir. Şu an söylemiş olduğu sözün anlamı gerçekten Anayasa yazmak için Parlamenter sisteme geçilmesi gerekir' sözünün hükmü yoktur. Bu çerçevede birbirine benzemez partilerin Parlamenter Hükümet Sistemi'ne, eskiye geri dönmek ile ilgili çalışması var. İlgili partilerin temsilcilerinin bir araya gelmek suretiyle Parlamenter sistemle ilgili çalışmalarını ortaya koydular. Ancak kamuoyuna hiçbir açıklamada bulunmadılar. Niçin bulunmuyorlar? Zira çok zorlanıyorlar. İyileştirilmiş veya güçlendirilmiş diyerek zayıf ve kötü olduğunu kabul ettikleri eski sisteme dönmenin zorluğunu biliyorlar. Milletin iradesi çerçevesinde hem Meclis hem de milletin çoğunluğunun kabulüne dönük herhangi bir netice alamayacaklarını bildikleri için düşündükleri için acaba nasıl eskiyi allayıp pullayarak millete bunu takdim ederiz diye arayış içindeler. Milletin yetkisini elinden almak için bir araya gelmiş bulunuyorlar."

Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı'nın partili olmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı'nın partili olup olmayacağının inisiyatife bırakıldığını hatırlatarak, "Kendi teklif ettikleri Parlamenter Sistem'de hazırladıkları yürütmenin başı partisiz olma sözü nasıl gerçekleşecek? Parlamenter sistemde iki baş var, Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Cumhurbaşkanı partisiz olmalı diyorlar. Başbakan partili olacak mı, olmayacak mı? Cumhurbaşkanı'nın sizin önerdiğiniz sisteme göre Cumhurbaşkanı'nı kim seçecek? Doğrudan demokrasiden dolaylı demokrasiye geçişi mi öngörüyorsunuz? Milletin bu yetkisini elinden almak mı istiyorsunuz? Bu iki baş arasında, Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki münasebeti nasıl oluşturacaksınız, arada çatışmamanız garantisi nedir" dedi.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Umur Öztürk - Politika

Muhammet Emin Akbaşoğlu cumhurbaşkanı AK Parti Başbakan Politika Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title