Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Adana'da

Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Adana'da

Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Abdullah Güven, Özürlüler Yasası ile Cumhuriyet Tarihinde İlk Kez Özürlülerin Mevzuat ve Genelgelerle Bin 400 Maddeyi Bulan Bir Hukukunun Oluştuğunu Söyledi.

Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Adana'da

Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Abdullah Güven, Özürlüler Yasası ile Cumhuriyet tarihinde ilk kez özürlülerin mevzuat ve genelgelerle bin 400 maddeyi bulan bir hukukunun oluştuğunu söyledi.

Güven, Türkiye Sakatlar Derneği Teşkilatlandırma Sekreteri Cemalettin Gürsoy ile geldiği Adana'da, dernek şubesini ziyaret ederek, göreve geldikleri 3.5 yıl içerisinde özürlülerle ilgili önemli gelişmeler sağladıklarını belirtti. Güven, "Yol haritasını belirleyerek çıktığımız yolda, Cumhuriyet tarihinde ilk kez mevzuat ve genelgeleriyle bin 400 maddelik özürlüler hukukunu oluşturduk" dedi. 3.5 yıl içerisinde özürlülere yaklaşık 1 milyar YTL kaynak aktarıldığını vurgulayan Güven, ''Hazırladığımız Özürlüler Yasası, onların topluma kazandırılması için bir fırsat. Bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. Çıkarılan yasa, devrim niteliğinde. Yasa ile özürlülere ödenen maaşlar kapsamı da genişletilerek, yüzde 200-300 civarında artırıldı. Halen 30 binin üzerinde başvuru emekli sandığında bekliyor. Gün geçtikçe özürlülerin durumu daha iyi olacak" diye konuştu.

Türkiye nüfusunun yüzde 12.29'unun özürlülerden oluştuğunu, bu rakamın Avrupa ülkeleriyle aynı oranda olduğunu vurgulayan Güven, özürlülerin topluma katılımının tam olarak sağlanabilmesi için, herkese görevler düştüğünü, öncelikle toplumun zihinsel engellerini ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Engellilerin eğitimine ve meslek sahibi olmalarına büyük önem verdiklerini söyleyen Güven, şöyle devam etti:

"2002 yılında İş-Kur rakamlarına göre, 10 bin 880 kişi istihdam edilirken, bu rakam 2006 Kasım ayında 23 bin civarındadır. Yüzde 100'ün üzerinde bir artış var. Bu da verilen eğitim çalışmalarıyla mümkün. Geçen yıl eğitim için aktardığımız kaynak 480 bin YTL'dir. Bu 2007'de daha da artacak. Özürlüler mutlaka özürlerine uygun eğitimi alarak, kendilerini geliştirip, mutlaka iş hayatına katılmalıdır."

Yasa çerçevesinde 2012 yılına kadar kentlerde, özürlülerin yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması gerektiğini de hatırlatan Güven, bunun gerçekleşmesi için özürlülerin haklarını araması gerektiğini de kaydetti.

(DF-AB-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA