Ortaköy'deki Terör Saldırısı Davası

Ortaköy'deki Terör Saldırısı Davası

14.12.2017 18:31 | Son Güncelleme: 14.12.2017 18:31
Ortaköy'deki Terör Saldırısı Davası

Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un imam nikahlı eşi olduğu belirtilen tutuklu sanık Tene Treore, "Abdulkadir Masharipov'un kim olduğunu bilmiyordum.

Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un imam nikahlı eşi olduğu belirtilen tutuklu sanık Tene Treore, "Abdulkadir Masharipov'un kim olduğunu bilmiyordum. Çok uzun zamandır evlenmeyi istiyordum. Özel bir sebebim yok. 6 Ocak'ta evlendik." dedi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşma, sanıkların savunmalarıyla sürüyor.

Alnında sargı beziyle getirildi

Öğle arasının ardından süren duruşmaya, tutuklu sanık Masharipov, revire gittiği gerekçesiyle katılmadı.

Yaklaşık yarım saat sonra jandarma nezaretinde kelepçeyle duruşma salonuna getirilerek yerine oturtulan Masharipov'un alnında sargı bezi olduğu görüldü. Masharipov'un yerine oturtulmasının ardından ellerindeki kelepçe çıkarıldı.

Duruşmada SEGBİS'le tercüman aracılığıyla Fransızca savunma yapan Masharipov'un saldırıdan sonra saklandığı evde imam nikahıyla evlendiği belirtilen tutuklu sanık Tene Treore, Eylül 2016'da uçakla Türkiye'ye geldiğini anlatarak, "Kız kardeşimin önerisiyle havalimanına geldim. Havalimanında bir erkek kardeş beni almaya geldi." dedi.

- "Suriye'deki kardeşler"

Mahkeme Heyeti Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ'ın "kız kardeş" ve "erkek kardeş"ten kastının ne olduğunu sorması üzerine, Treore, "Kız kardeş, benim gerçek kardeşlerim. Suriye'deler. Erkek kardeş dediğim ise gerçek kardeşim değil." diye konuştu.

Suriye'deki kız kardeşlerinin terör örgütü DEAŞ için savaşıp savaşmadığı sorulan Treore, onların DEAŞ için savaştıklarını düşünmediğini öne sürdü. Treore, kız kardeşlerinin Suriye'ye neden gittiği yönündeki soruya, "Dinlerini kolayca yaşayabilmek adına Suriye'ye gittiler." yanıtını verdi.

Kendisini havalimanından alan kişinin önce bir otele götürdüğünü, daha sonra yakalandığı eve gittiklerini anlatan Treore, oradan başka bir eve gitmediğini öne sürdü. Treore, yakalandığı evde kimlerin olduğu yönündeki soruyu, "Ben, Ayşe ve Dina adındaki iki kız kardeş ve bir erkek kardeş (Ali Cemal)" diye yanıtladı.

Evdeki ihtiyaçlarını para verdikleri evdeki erkek şahsın giderdiğini belirten Treore, "Ben hiç çıkmadım ama bazen Dina alışveriş yapmaya çıkıyordu." ifadesini kullandı.

"Resmi nikahlı eş kızmıyor mu?" sorusu

Mahkeme Heyeti Başkanı Dağ'ın "Zarina (Masharipov'un resmi nikahlı eşi) kızmıyor mu? 'Niye kocamla evlendin?' diye" şeklindeki sorusu üzerine, sanık Abdulkadir Masharipov güldü. Mahkeme başkanının "Bak Masharipov'un hoşuna gidiyor, gülüyor" demesi, salonda gülüşmelere neden oldu.

Treore, Zarina Nurullayeva ile çok fazla diyaloğunun olmadığını savunarak, onun sadece Masharipov'un ilk eşi olduğunu bildiğini aktardı.

- "Hiç kimse bana evlenmemi söylemedi"

Mahkeme başkanının "Size kim 'Masharipov'la evlen' dedi?" sorusu üzerine, Treore, "Hiç kimse bana evlenmemi söylemedi. Ben bir erkek kardeşe evlenmek istediğimi söyledim. Evdeki kız kardeşler (Dina Alaa Eıd Sayed Ahmed ve Ayşe Muhammed) bana, 1 Ocak'ta evimize gelen Masharipov'la evlenmemi söylediler. Abdulkadir Masharipov'un kim olduğunu bilmiyordum. Çok uzun zamandır evlenmeyi istiyordum. Özel bir sebebim yok. 6 Ocak'ta evlendik." diye konuştu.

Masharipov'un 1 Ocak gecesi evlerine geldiğini ve daha sonra hiç dışarı çıkmadığını ileri süren Treore, Abdulkadir Masharipov'un evli olduğunu kendisine söylemediğini ifade etti.

Treore, Masharipov'la ilgili haberleri hiç duymadığını ve kaldıkları evde herhangi bir iletişim aracı bulunmadığını iddia ederek, dışarıdan bilgi almalarının imkansız olduğunu öne sürdü.

Mahkeme başkanının "Evlenmek için neden Abdulkadir'i seçtin?" sorusuna Treore, "Özellikle tercih ettiğim bir şey değildi. Evde 3 kadındık, ikisi evliydi. Ben de evlenmeyi düşündüm. Abdulkadir özellikle bir tercihim değildi." yanıtını verdi.

- "Kendisi Abdulkadir için bir hediye mi?"

Terör saldırısını gerçekleştiren Masharipov'un emniyetteki ifadesinde, "DEAŞ'ı cazip kılan şeyler var, bunlardan biri de kadın meselesi" dediği hatırlatılarak, yöneltilen "Kendisi, Abdulkadir için bir hediye mi?" şeklindeki soruya, Treore, "Hiçbir fikrim yok. Hiçbir şey bilmiyorum." cevabını verdi.

Abdulkadir Masharipov'la çok vakit geçirmediğini ve aynı dili konuşmadıklarını anlatan Treore, telefonundaki tercüme programları sayesinde birbirleriyle iletişim kurduklarını söyledi.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Dağ'ın, "Mesleğini bilmiyorsun, dilini konuşamıyorsun, hayatını bilmiyorsun, neden evlendin?" diye sorduğu Treore, "Onunla ilgili her şeyi daha sonra öğrendim. Hiç tanımadan evlendim. 'Zamanla bunu aşarak, birbirimizi tanırız' diye düşünerek evlendim." dedi.

Sanık Treore, Masharipov'la imam nikahlarını da evde bulunan tutuklu sanık Ali Cemal'in kıydığını dile getirdi.

- "Kız kardeşinden gelen mesaj"

Suriye'deki kız kardeşiyle konuşmalarında oradaki savaşla ilgili konuşup konuşmadığı sorulan Treore, "Orada bir savaş olduğundan bahsediliyordu ama genelde dini konular konuşuluyordu." dedi.

Üye hakimin, ele geçirilen telefonundaki Telegram programında, "Rakka'daki mücahit kardeşlerden iyi haberler aldık. Bu şehir Suriye'nin çok özel bir şehridir. Kardeşlerimiz küffarı püskürttüler. Bütün koalisyon orada olmasına rağmen Allah kardeşlerimize kazandırdı. Oradaki hayvanları ve evlerde ne varsa hepsini ganimet olarak aldılar." şeklinde bir ses kaydının bulunduğunu hatırlatması üzerine, Treore, söz konusu ses kaydının kız kardeşine ait olduğunu iddia etti.

- "Bebeğim 4 aylık oldu"

Treore, üye hakimin "Yine başka bir ses kaydında valizlerin ağır olmaması gerektiği söyleniyor. Buradan Suriye'ye gitmek istediğin belli. Buna rağmen Masharipov'la evlenmen çelişki değil mi?" sorusu üzerine, "Evli olsam da olmasam da benim için sonu çok değişmiyordu. Ben Türkiye'ye Suriye'ye gitmek için gelmiştim. Her halükarda Suriye'ye gitmeyi düşünüyordum." ifadelerini kullandı.

Masharipov'un avukatı Atanur Demir'in, çocuğunun kaç aylık olduğunu sorduğu Tene Treore, bebeğinin bugün itibarıyla 4 aylık olduğunu söyledi.

Duruşma, sanıkların savunmalarıyla sürüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title