Oltu'da Sel
Haberler » Yerel » Haber

Oltu'da Sel

Oltu İlçesinde Yağan Yağmur ve Eriyen Karlar Nedeniyle Oluşan Sel, Dümbüllü Deresi Mevkiindeki Köyleri Zor Durumda Bıraktı.

Oltu'da Sel

Oltu ilçesinde yağan yağmur ve eriyen karlar nedeniyle oluşan sel, Dümbüllü Deresi mevkiindeki köyleri zor durumda bıraktı.

Dün gece geç saatlerde yağan yağmur nedeniyle Oltu'nun Dümbüllü Deresi mevkiinde bulunan yaklaşık 10 köy sel sularından olumsuz etkilendi.

Her hangi bir can kaybının yaşanmadığı taşkında arazi sular altında kaldı. Çatak Köyü ve bu köye bağlı Harmanlı Mahallesi, Süleymanlı, Nüğürcük ve Dokuz Değirmen köylerine dün geceden beri elektrik verilemiyor. Ulaşımın da sağlanamadığı bu köylerde yine telefon hatlarında meydana gelen arızadan dolayı irtibat sağlanması hususunda güçlükler yaşanıyor.

Oltu Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Adem Can, Köy Hizmetleri Ekip Şefi Mahmut Turan ile birlikte selden zarar gören köylere dün geceden sonra ikinci kez giderek incelemelerde bulundu. Nüğürcük Köyü'ne gidinceye kadar aynı güzergahtaki bütün köyleri tek tek dolaşan Kaymakam Yaran, köylüleri dinleyerek, can ve mal kaybının yaşanmaması için tedbirli olmaları hususunda uyarılarda bulundu. Nüğürcük Köyü'nden Süleymanlı ve Çatak köylerine sağlık taramasına giden İlçe Sağlık Grup Başkanlığına bağlı sağlık ekibi ise selden dolayı hasar gören yoldan geçemeyerek ilçeye geri döndü. Nüğürcük köyündeki bir kısım köylü vatandaş evlerinin dereye çok yakın olduğunu belirterek, her an can ve mal tehlikesi altında olduklarını ifade ettiler. Çayüstü Köyü İlköğretim Okulu'nda da incelemelerde bulunan Kaymakam Yaran, sel sularından dolayı okul bahçesinin bir kısmının tehlike altında olduğunu kaydetti. Kaymakam Yaran, en kısa zamanda hasar tespit çalışmalarına başlayacağını şu an itibariyle mahsur kalan köylere her türlü yardımın yapılacağını belirterek, meydana gelen selin tek sevindirici tarafının herhangi bir can kaybının yaşanmaması olduğunu söyledi. Bu arada Ayvalı köyü civarındaki sera ve ekili arazi de büyük hasar gördü.

(DMA-İRT-Y)

09.05.2007 17:37 TSİ