Mogadişu: Somali Başbakanı Gedi'nin Açıklamaları

Mogadişu: Somali Başbakanı Gedi'nin Açıklamaları

Somali Başbakanı Ali Muhammed Gedi, Etiyopya Askerlerinin Desteklediği Hükümet Güçlerinin Başkent Mogadişu'da Kontrolü Ele Geçirdiğini ve Eğer İhtiyaç Duyulursa Etiyopya Kuvvetlerinin Ülkede Kalabileceğini Söyledi.

Mogadişu: Somali Başbakanı Gedi'nin Açıklamaları

Somali Başbakanı Ali Muhammed Gedi, Etiyopya askerlerinin desteklediği hükümet güçlerinin başkent Mogadişu'da kontrolü ele geçirdiğini ve eğer ihtiyaç duyulursa Etiyopya kuvvetlerinin ülkede kalabileceğini söyledi.

Başkent Mogadişu'ya girdikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Somali Başbakanı Gedi, "Etiyopya Ordusu tarafından desteklenen güçlerimiz, Mogadişu'daki İslami güçleri tamamen çıkardı. Bundan böyle İslami güçler burada yer alamaz" dedi. Terörizmin yeniden tırmanmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Gedi, hükümetin kazandığı bu zaferin, kendi gelecekleri için yeni bir yol açtığını ve Afrika genelinde artan terörizmi ve ülkesinin terörizme karışmasını önlemek için yol açtığını iddia etti. Gedi son olarak, "Etiyopya askerleri, ihtiyaç olduğu sürece ülkemizde kalacaktır" diye konuştu.

Kaynak: İHA