Platini, Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 için de sorgulandı!
BBC

Platini, Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 için de sorgulandı!

BBC - Haberler | Dünya

İngiliz Times gazetesi dün gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesinin yanı sıra Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 oylamasıyla ilgili olarak da sorgulandığını yazdı.

İngiliz Times gazetesi dün gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) eski başkanı Michel Platini'nin, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesinin yanı sıra Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 oylamasıyla ilgili olarak da sorgulandığını yazdı. Times haberinde, dönemin Türk heyetinin 2010'daki oylama sırasında Platini'ye yönelik şikayetlerini de hatırlattı.

TÜRKİYE'NİN KAYBETTİĞİ EURO 2016 OYLAMASINDA BAŞKANDI

Fransa 2010 yılında EURO 2016 oylamasını Türkiye'ye karşı 7-6 kazanmıştı. Times, Fransız olan Michel Platini'nin o dönem UEFA Başkanı olduğunu hatırlattı.

Gazete, o dönem Türk heyetinin, Platini'nin UEFA İcra Kurulu üyelerini etkilemek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi kullanmasından duydukları öfkeyi dile getirdiklerini yazdı.

Haberde Türk heyetinin, Platini'nin Sarkozy'yi tüm üyelerle görüştürmesinden ancak aynısını dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için yapmamasından şikayetçi oldukları belirtildi.

"SARKOZY GELMESEYDİ, TÜRKİYE KAZANIRDI" DEMİŞTİ

Michel Platini de oylamadan sonra "Cumhurbaşkanının burada olması önemliydi. Bence buraya gelmeye karar vermesi iyi oldu. Gelmeseydi, Türkiye kesin kazanırdı" demişti.

Times, Platini'nin ilk etapta 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi süreciyle ilgili yürütülen rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında sorgulandığını belirtti.

Gazete, 3 yıldır süren soruşturmada, Nicola Sarkozy'nin Katar oylamasındaki rolünün de incelendiğini kaydetti.

2010'DA YAPILAN OYLAMADAN BİRKAÇ GÜN ÖNCE KATARLI LİDERLER VE PLATINI GÖRÜŞMÜŞ

Sarkozy'nin, 2010'da yapılan FIFA oylamasından birkaç gün önce Katarlı liderler ve Platini'yi bir öğlen yemeğinde buluşturduğu; o dönem UEFA Başkanı ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkan Yardımcısı olan Platini'nin, 2022'nin diğer ev sahibi adayı ABD'ye değil de, Katar'a destek vermesinin belirleyici olduğu belirtiliyor.

Avukatı ise sorgusunun ardından dün akşam saatlerinde serbest bırakılan Platini'nin tanık olarak sorgulandığını ve "tamamen teknik nedenlerle" gözaltına alındığını söyledi.

HEM PSG HEM BEIN SPORTS İDDİASI

2022 soruşturmasında, Katarlıların Sarkozy ile, tuttuğu takım olan Paris Saint Germain'in satın alınmasını ve Sarkozy'nin hiç sevmediği belirtilen Canal+ televizyonuna rakip bir spor televizyonu kurulmasını görüştüğü iddiaları da ele alınıyor. Görüşmeden sonraki iki yıl içinde Katarlılar hem PSG'yi satın almış, hem de beIN Sports'u kurmuştu.

haberler.com/haber/2019/06/19/michel-platini-times-eski-uefa-baskani-turkiy-2-12160205_o.jpg">

MICHEL PLATINI, FIFA BAŞKANI DA OLMAK İSTİYORDU

Ancak 1998-2002 yılları arasında dönemin FIFA Başkanı Sepp BBlatter'e danışmanlık yaptığı ve kendisine 2011'de 2 milyon dolar ödendiği ortaya çıkınca FIFA'nın etik kurallarını ihlal etmekle suçlanmış, 2015'te FIFA Etik Komitesi'nin tavsiye kararının ardından 8 yıl futboldan men edilmişti.

Platini'nin cezası önce 6, daha sonra da 4 yıla indirilmişti. Ceza Ekim ayında sona erecek. FIFA 2010 yılında, 2018 Dünya Kupası'nı Rusya'ya, 2022 Dünya Kupası'nı Katar'a vermişti.

Mart 2014'te, Katar adına çalışan bir şirketin, ev sahibi ülkeyi belirleyecek olan komite üyelerinden ve o dönem FIFA'nın başkan yardımcısı olan Jack Warner ve ailesine 2 milyon dolar ödeme yaptığı iddia edilmişti.

Yine Mart 2014'te İngiltere basınında yer alan haberlerde Asya Futbol Konfederasyonu başkanı Muhammed bin Hammam'ın Katar lehine lobi yapmaları karşılığında yetkililere toplam 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddiaları gündeme gelmişti.

Platini, Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 için de sorgulandı!
Platini, Türkiye'nin Fransa'ya bir oyla kaybettiği EURO 2016 için de sorgulandı!
BBC
Haber Yorumları (7)
MURAT: Bize basIT ıskalamayı seven ama ginede herşeyin güzel olacağına inanan bir Başkan lazım.
M.Y: Antalya da Menderes Türele vefasızlık edildi Muhittin Böcek kazandı bütün yatırımlar durdu çivi bile çakmaktan aciz adamların eline geçti hiç bir faaliyetleri yeni yatırımları yok . . İstanbul da farklı olmayacak eğer bu E. İmamoğlu kazanırsa . .
TRABZONLU: feneri kurtaran adam parayla şikeyi örttü
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title