Merkez Bankası 75 Yıllık Resim Kollaksiyonunu Sergiledi

Merkez Bankası 75 Yıllık Resim Kollaksiyonunu Sergiledi

Merkez Bankası'nın Sanatı Teşvik Etmek Amacıyla Oluşturduğu 800 Aşkın Resim Arasından Seçilen 116 Eser Bugün Ankaralı Sanatseverlerle Buluştu.

Merkez Bankası 75 Yıllık Resim Kollaksiyonunu Sergiledi

Merkez Bankası'nın sanatı teşvik etmek amacıyla oluşturduğu 800 aşkın resim arasından seçilen 116 eser bugün Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

Merkez Bankası Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın kuruluşunun 75'inci yılı kutlamaları kapsamında Ankara'da düzenlenen "Banka Sanat Koleksiyonu'ndan Seçkilerle 75 Yılın İzi" sergisine katıldı.

Yılmaz serginin açılışında yaptığı konuşmada, toplumun refah düzeyinin artırılmasının ön koşulu ve fiyat istikrarıyla uyumlu olarak, Merkez Bankası'nın kurulduğu ilk günden itibaren kültürel ve sanatsal birikimine de önem verdiğini kaydetti. Sanatsal etkinliklerin toplumu oluşturan bireyler arasında ortak iletişim aracı olduğunu belirten Yılmaz, sanatın toplumun ortak bir paydada toplanmasını sağladığına da işaret etti.

Yılmaz, Rönesans döneminde olduğu gibi ekonomik hayatın canlandığı ve toplumun refah düzeyinin arttıkça kültürel etkinliklerinde artacağına işaret etti. Yılmaz, Merkez Bankası'nın da bu düşünceden hareketle sanatı teşvik amacıyla resim koleksiyonu oluşturmaya başladığını ifade etti.(ANKA)