Kolombiya Büyükelçisi, İzmir Üniversitesi'ni Ziyaret Etti

Kolombiya Büyükelçisi, İzmir Üniversitesi'ni Ziyaret Etti

2011 yılından bu yana Kolombiya'nın ilk Türkiye Büyükelçiliği görevini sürdüren Fernando Panesso, Kolombiya İzmir Fahri Konsolosu Eli Alharal eşliğinde İzmir Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Kolombiya Büyükelçisi, İzmir Üniversitesi'ni Ziyaret Etti
12.05.2015 09:22 | Son Güncelleme: 12.05.2015 09:22

Kolombiya'nın ilk Türkiye Büyükelçiliği görevini sürdüren Fernando Panesso, İzmir Üniversitesi'ni ziyaret etti. Türkiye'de 479 Kolombiyalının yaşadığını ve 80'inin üniversite öğrencisi olduğunu belirten Panesso, öğrencilerin soruların yanıtladı ve onları Kolombiya'ya davet etti.

Ziyarette büyükelçiye eşi Patricia Panesso'nun yanı sıra Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak da eşlik etti. Büyükelçi Panesso, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş'in de bulunduğu söyleşide Türkiye ile Kolombiya'nın ekonomik ilişkilerini değerlendirdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Öğrencileri Kolombiya'yı görmeye davet eden Büyükelçiye söyleşi sonunda teşekkür plaketini, eşi Patricia Pannesso'ya ise çiçeğini Rektör Erciyeş takdim etti.

"Eşim ve ben İzmir'e âşık olduk. Cennet yaşıyorsunuz"

Her yıl Kolombiyalıların Türkiye'ye olan ilgisinin arttığını ifade eden Panesso, "2011'de 2 bin Kolombiyalı Türkiye'yi ziyaret ederken 2014'te bu sayı 30 bine yükseldi. İstanbul çok güzel, Kapadokya'da peribacaları ve balonla tur harika. Ancak Kolombiyalılar İzmir'e gelince şehrin güzelliğine ve insanların sıcaklığına âşık oluyorlar. Eşim ve benim için de aynı şey oldu. Cennette yaşıyorsunuz" diyerek İzmir'e olan hayranlığını dile getirdi.

Kolombiya'ya davet etti

İki ülke arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişebilmesi için karşılıklı olarak daha yoğun bir bilgi alışverişine ihtiyaç olduğuna konuşmasında değinen Panesso, "Kolombiya'dan Türkiye'ye 900 milyon dolarlık ihracat yapılırken Kolombiyalı yatırımcılar Türkiye'de, Türk yatırımcılar da Kolombiya'da yatırım yapmaya başladı. Özellikle turizm konusunda bir atak içindeyiz. Tüm bu ilişkilerin gelişmesi için daha fazla bilgi paylaşımına ihtiyacımız var" dedi. Halen Türkiye'de 479 Kolombiya vatandaşının yaşadığını ve 80'inin de çeşitli üniversitelerde eğitim alındığını söyleşen Büyükelçi, Kolombiyalı 70 öğrenci için Türkiye tarafından verilen yabancı öğrenci kontenjanının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Söyleşi sonunda soruları yanıtlayan Büyükelçi Panesso, öğrencileri Kolombiya'yı görmeye davet etti.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title