Koç Holding, Sek Süt'ü 240 milyon liraya sattı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Koç Holding, Sek Süt'ü 240 milyon liraya sattı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Koç Holding iştiraki Tat Gıda, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm varlıklarını Çallı Gıda'ya sattı. 1963 yılında kurulan Sek Süt'ün satış bedeli 240 milyon TL olarak belirlendi.

TAT Gıda, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada SEK Süt'ün Çallı Gıda'ya satışının gerçekleştiğini duyurdu. Bloomberg HT'nin haberine göre Çallı Gıda satın almayı yeni kurduğu CLA Süt ve Süt Ürünleri adlı firma üzerinden gerçekleştirdi.

SATIŞ BEDELİ 240 MİLYON TL

Tat Gıda'dan yapılan açıklamada, "Şirketimiz ilişkili tarafları arasında yer almayan CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. ("Alıcı"), Çallı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Garantör") ile Şirketimiz arasında, şirketimizin süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlıklarının devredilmesine ilişkin bir varlık satış sözleşmesi imzalanmıştır" denildi.

Satış bedelinin KDV hariç 240 milyon TL olduğu açıklanan sözleşmede "105.000.000 TL'si Gayrimenkullerin Bedeli, 51.756.727 TL'si Kapanışta devre konu olabilecek tüm stoklar için 30 Eylül 2020 verileri dikkate alınarak öngörülen Tahmini Stoklar Değeri ve bakiye 83.243.273 TL ise diğer devre konu varlıkların satış bedeli olarak belirlenmiştir" ifadelerine yer verildi.

SEK SÜT 1963 YILINDA KURULDU

SEK; Türkiye'de süt üretiminin gelişmesini sağlamak ve tüketiciye en kaliteli, sağlıklı, hijyenik doğal ürünler sunmak amacıyla 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kuruldu.

Eylül 1995'te özelleştirildi ve SEK İstanbul İşletmesi, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve gıda toptancılarından oluşan 164 kişilik bir grup tarafından satın alındı. 1968 yılında ise ilk pastörize sütü üretti. Bu aynı zamanda Türkiye'de pastörize edilmiş ilk gıda ürünüydü.

1997 yılında Koç topluluğu SEK hisselerinin %68'ini satın aldı.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Kamuyu Aydınlatma Platformu, Türk Lirası, Türkiye, tat, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (60)
HIMBIL NECATi:Koc firmasi ve sahiplerine gicik oluyorum yav. Neden mi? Yillardir, taaaa 1960 lardan beri Türkiye''de ilk buzdolabini biz yaptik deyip bizi kandirmislar. Aslinda evlerde buzdolaplari bundan 17 yil önce görülmeye baslandi. Cevap Yaz 2 2 Yayından Kaldır
bb:adam fenere para yettiremiyor ki :D normal satması :D Cevap Yaz 1 3 Yayından Kaldır
AKLI YOK:iki yüz kırk trilyonu olan neden bu işe girsin ki o para ailesinin gelecek nesil''lerine bile yeter, ya avanta paradır yada avanta kredi. Cevap Yaz 24 3 Yayından Kaldır
Tüm 60 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title