Kıbrıslı Türkler, Brüksel Çıkarması Yapacak

Kıbrıslı Türkler, Brüksel Çıkarması Yapacak

Avrupa Birliği'nin (AB) Merkezi Sayılan Brüksel'de Yarın Düzenlenecek Etkinlikle, Kıbrıs Türk Halkına Uygulanan İzolasyonlara Dikkat Çekilip, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Onaylanması İstenecek.

Kıbrıslı Türkler, Brüksel Çıkarması Yapacak

Avrupa Birliği'nin (AB) merkezi sayılan Brüksel'de yarın düzenlenecek etkinlikle, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara dikkat çekilip, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün onaylanması istenecek.

Ticaret Odası'nın organizasyonuyla, Avrupa Parlamentosu önündeki Schuman Meydanı'nda düzenlenecek etkinliğe, işadamları ile sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve basın-yayın kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katılacak. Etkinliğe katılacaklar, Ticaret Odası'nın Kıbrıs Türk Hava Yolları'ndan kiraladığı uçakla, bu gece Brüksel'e gidecek. Yarın 10.00-12.00 saatleri arasında yapılacak olan etkinlikte, Avrupa Parlamentosu'na Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün kabul edilmesi ve izolasyonun

kaldırılması konularında çağrıda bulunulacak. Bu arada, Kıbrıs Türk halkının doğrudan ticaret yapabilmesinin önünü açmak için hazırlanan ancak bir türlü hayata geçirilmeyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü, AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER) alt komitesinde yarın yapılacak toplantıda görüşülecek.

Brüksel'de yarın yapılacak etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Erdil Nami, etkinliğinin amacının, 'Kıbrıs'ta sadece Rumlar'ın değil, Türkler'in de yaşadığını Avrupalı parlamenterlere hatırlatmak' olduğunu söyledi. Nami, Brüksel'e Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün hayata geçirilmesi için Avrupalı parlamenterlerin dikkatlerini çekmek amacıyla gidileceğini ve Avrupa Parlamentosu önündeki Schuman Meydanı'nda düzenlenecek olan etkinlikte ekonomik ambargoların ve izolasyonların

kaldırılması için AB'nin Kıbrıslı Türkler'e verdiği sözlerin tutulmasının isteneceğini belirtti. Nami, etkinlikte yapılacak konuşmalar ve dağıtılacak broşürlerle parlamenterlere ve halka, AB'nin referandum sonrasında Kıbrıslı Türkler'e ambargoların kaldırılması konusunda verdiği sözlerin hatırlatılacağını kaydetti.

Erdil Nami; folklor, modern dans ve moda gösterilerinin de yapılacağı etkinlikte, Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerin tanınırlıklarına uygulanan izolasyonların kaldırılması ve üniversitelerin Bologna sürecine alınmasının isteneceğini de sözlerine ekledi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA