İstanbul Zeytinburnu'nda Yangın!

İstanbul Zeytinburnu'nda Yangın!

İstanbul Zeytinburnu'nda bir tekstil fabrikasında büyük çaplı bir yangın çıktı.

İstanbul Zeytinburnu'nda Yangın!

Zeytinburnu'nda bir tekstil fabrikasında yangın çıktı. Alev alev yanan fabrikadan yükselen dumanlar, İstanbul'un birçok noktasından görüldü.

Zeytinburnu metro istasyonunun arkasında bulunan bir tekstil fabrikasında 08.30 sıralarında yangın çıktı. Yangının büyümesi üzerine alevler fabrikayı sardı. Dumanlar İstanbul'un birçok noktasından görüldü. İstanbul itfaiyesi de alarma geçti. Çok sayıda itfaiye grubu söz konusu adrese sevk edildi.

Fabrika'nın altında kağıt deposu olduğu belirtildi. Söndürme çalışmaları sürüyor. Fabrika'nın içinde bulanan üretim tesislerinde korton, kağıt iplik ve benzeri üretim yapan 20'ye yakın firma bulunduğu öğrenildi ve İlk belirlemelere göre 1 kişi yaralandı.

VALİ'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Zeytinburnu'nda çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Mutlu, "Tekstil atölyelerinin olduğu bölgede, tinere bağlı çatı katında bu yanıcı maddenin parlaması sonucu bir atölyede başlayan yangın, bölgedeki 68 atölyeyi de etkiyecek şekilde şu anda devam ediyor" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 80 civarında itfaiye grubunun yangına yoğun şekilde müdahale ettiğini ifade eden Mutlu, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını kaydetti. Vali Mutlu, "Tekstile bağlı olması nedeniyle de yanıcı, yakıcı maddelerin yoğunluğundan dolayı yangının kontrol altına alınma süreci daha yoğun çaba gerektiriyor ama şu anda daha fazla yayılmaması için gereken tedbirler alındı. Bana ulaşan bilgiler, can kaybı ve yaralı olmadığı şeklinde. İşin sevindirici tarafı da bu. Ümit ediyoruz itfaiye grupları, yangını, zarar vermeden söndürecektir" şeklinde konuştu.

ATEŞ ÜNAL ERZEN'DEN AÇIKLAMA

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de, yangın yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Gazetecilerin soruları üzerine Başkan Erzen, "Biliyorsunuz burası zaten fabrikalar bölgesi. Ancak burada fabrika olarak çalışmıyorlardı. Burada tekstil depoları vardı. Malzeme depoları. Yangın orada çıkmış. 15 gün önce de orada küçük bir depo var ve ufak bir yangın çıkmış ve söndürülmüştü. Yine yangın orada çıktığı söyleniyor. Şu an bir can kaybı ve yaralı yoktur. Tabii içeri girmeden bir şey söyleyemiyorum" dedi.

'KORKUNÇ YANGIN HAVADAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ' HABERİ İÇİN TIKLAYIN...

Başkan Erzen, yangının çıkış nedeniyle ilgili bir soruya , "Onun hakkında da henüz bilgi yok. İçeride çok iplik ve kumaş benzeri maddeler ve boya olduğu söyleniyor. Benim duyduğum bu. Çakmakla boya deposu olduğunu biliyorum" yanıtını verdi.

Depoların ruhsatının olup olmadığına ilişkin bir başka soru üzerine Erzen, "Bunlardan 8 tanesi ruhsatlı iş yeri. Diğerleri de geçtiğimiz haftadan itibaren mühürlenmeye başladı. İnsanlar mühürleri dinlemiyor maalesef. Yananlar içinde mühürlü olanların da olduğunu tahmin ediyoruz. Ama içeri ne koydukları belli değil. Tabii bunların aslında kaldırılması lazım" dedi. "Kundaklama" olasılığı konusunda Erzen, "Öyle bir bilgiyi ben de duydum. 1 hafta önce yine aynı olay oldu yani kundaklamayla ne elde edilir, bilemiyorum. Mahkemelik olduğumuz iş yeri sahibi yok ama alacağımız vardı. Can kaybının olmaması sevindirici" diye konuştu


YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul'da çok sayıda işyerinde bulunduğu eski fabrika binasında çıkan yangın kontrol altına alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Saat 08.34'de alınan ihbarla alarma geçen İstanbul İtfaiyesi Bakırköy grubuyla 08.37'de yangına müdahale etti. Yaklaşık 36 bin m2 alan üzerinde kurulu olan ve içinde 60'a yakın işyeri bulunan eski fabrika binası yangınına takviye birlikler çağrıldı. Alanın geniş olması ve içinde çok sayıda yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunması nedeniyle yangın kısa sürede çatıya sıçrayarak genişledi. Yangın yerine kısa sürede, 10 ayrı itfaiye grubu ve su tankerleri sevk edildi" denildi.

"200 PERSONEL 70 ARAÇ İLE DEVAM EDİYOR"

Yangının kontrol altına alındığı belirtilen açıklama şu şekilde devam etti:

"İlk belirlemelere göre çok sayıda tekstil atölyesi, iplik, kağıt, kimyevi madde deposu, çakmak dolum ve üretim atölyesi, zemin katta yediemin deposu ve garajı bulunduğu tespit edildi. Yangın başladıktan sonra iş yerinde bulunan işçilerin müdahale ettikleri ancak alevleri bastıramadıkları daha sonra itfaiyeye haber verdikleri belirlendi. Eski fabrika binasının çatısının yanıcı maddelerden oluşması alevlerin kısa sürede çatıya ulaşmasıyla alevlerin kısa sürede tüm binayı sardığı tespit edildi. Zaman zaman patlamaların meydana geldiği yangına fabrika duvarlarının yakılmasıyla müdahale edilebiliyor. Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Şişli, Başakşehir, Gazi, Seyrantepe, Merter, Mecidiyeköy, Kocasinan, Beşiktaş grupları ve Hamidiye A.Ş. Katı Atık Müd., Zeytinburnu Belediyesi, Bakırköy Belediyesi'nden su tankerleri söndürme çalışmalarına katıldı. Söndürme çalışmalarına 200 personel 70 araç ile devam ediyor."

KUNDAKLAMA MI?

Yanan deri atölyesinin sahibi Ayhan Göncü, tesis içerisinde hacizli malların bulunduğu bir deponun olduğunu belirterek, deponun sahibinin yangını bilerek çıkardığını iddia etti.

''Daha öncede de burada bir yangın çıktığını ve bunun bir kundaklama olduğunu düşündüğünü" belirten Göncü, maddi kaybının çok büyük olduğunu söyledi.