İran'da Casusluk Şebekelerinin Çökertilmesi

İran'da Casusluk Şebekelerinin Çökertilmesi

İran, ABD'nin Müdahaleci Politikalarını ve Casusluk Faaliyetlerini Sert Bir Şekilde Kınadı.

İran'da Casusluk Şebekelerinin Çökertilmesi

İran, ABD'nin müdahaleci politikalarını ve casusluk faaliyetlerini sert bir şekilde kınadı.

ABD'nin İran'daki menfaatlerini korumakla görevli İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağıran İran, ABD'nin müdahaleci politikalarını ve İran aleyhine casusluk faaliyetlerinde bulunmasını sert bir dille kınadı. İran ajanslarının haberine göre, İran'ın ABD Masası Genel Müdürü Ahmed Sobhani, bugün İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak ABD'nin İran aleyhindeki faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı bildirdi. ABD istihbarat birimlerinin destek ve himayesinde

İran aleyhinde casusluk faaliyetlerinde bulunan birkaç şebekenin çökertildiğine değinen Sobhani, "ABD, bir ülkenin bağımsızlığı ve milli egemenlik hakları konusundaki uluslararası taahhütlere riayet etmiyor" dedi.

Sobhani, ABD'den gerekli açıklama yapmasını istediklerini de İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'ne bildirdiklerini söyledi. İsviçreli diplomat da, İran'ın itiraz ve tepkilerini ABD'li yetkililere ileteceğini ve ABD'nin cevabını en kısa sürede İran makamlarına ulaştıracağını bildirdi.

İran İstihbarat Bakanlığı dün gece bir bildiri yayınlayarak, İran'ın merkez, batı ve güneybatısında casusluk faaliyetlerinde bulunan birkaç casusluk şebekesinin çökertildiğini duyurmuştu.

(SS-OYK-OYK-CC-D)