Irak'ta Yerel Seçimler Ertelenebilir

Irak'ta Yerel Seçimler Ertelenebilir

Irak'ta Planlanan 1 Ekim Yerel Seçimlerinin, Arap, Türkmen ve Kürt Milletvekilleri Arasındaki Kerkük Anlaşmazlığı Başta Olmak Üzere, Ortaya Çeşitli Görüş Ayrılıklarından Ötürü Ertelenmesi İhtimali Belirdi.

Irak'ta Yerel Seçimler Ertelenebilir

Irak'ta planlanan 1 Ekim yerel seçimlerinin, Arap, Türkmen ve Kürt milletvekilleri arasındaki Kerkük anlaşmazlığı başta olmak üzere, ortaya çeşitli görüş ayrılıklarından ötürü ertelenmesi ihtimali belirdi.

Parlamento üyelerinin verdikleri bilgilere göre, yerel seçim kanunu tasarısıyla ilgili görüşmelerde, Kerkük'te seçimin nasıl yapılacağı konusunda uzlaşmaya varılamıyor.

ABD yönetiminin, ülkede ulusal uzlaşmanın sağlanması yolunda önemli bir aşama olacağını ümit ettiği yerel seçimlerin 1 Ekim'de yapılmasının planlanmasına karşın, bunun gerçekleşmesinin zor olduğuna dikkat çekildi.

Kerkük'ün statüsü konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamamış olmasından ötürü, burada seçimin yapılış şekli konusunda da anlaşmazlık çıktı. Parlamentodaki Arap ve Türkmen gruplar, Kerkük için ayrı bir seçim kanunu hazırlanmasını istediler ancak bu teklif Kürt milletvekilleri tarafından reddedildi. Arap ve Türkmenler, bu öneriyi, özellikle 2003 yılından sonra kentin demografik yapısının Kürtler lehine değiştirilmesinden ötürü istediklerini vurguladılar. Bazı Arap ve Türkmen milletvekillerinin gündeme getirdikleri bir başka öneride ise kent yönetiminin Arap, Türkmen ve Kürtler arasında paylaşımı teklif edildi, bu da Kürt milletvekillerince reddedildi.