"Irak'ta Radikal İslamcıların Zaferi Türkiye'yi de Etkiler"

"Irak'ta Radikal İslamcıların Zaferi Türkiye'yi de Etkiler"

ABD'nin Eski Dışişleri Bakanlarından Henry Kissinger, Irak'taki Karışıklıktan Radikal İslamcıların Zaferle Çıkmasının, Bölge Ülkeleri Kadar Türkiye, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Hindistan Gibi Geniş Müslüman Nüfuslu Ülkelerin İstikrarını da Olumsuz Etkileyeceğini Bildirdi.

01.03.2007 20:16 | Son Güncelleme: 01.03.2007 20:16

ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, Irak'taki karışıklıktan radikal İslamcıların zaferle çıkmasının, bölge ülkeleri kadar Türkiye, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Hindistan gibi geniş Müslüman nüfuslu ülkelerin istikrarını da olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

Kissinger, The Washington Post gazetesinde yer alan makalesinde, Irak'taki durumun, radikal İslamcıların zaferiyle sonuçlanmasının, aşırı çalkantılı bir döneme yol açacağını, ortaya çıkacak karışıklığın ise sadece Ortadoğu ile sınırlı kalmayacağını kaydetti.

Irak'ın geleceğine ilişkin ve İran ile Suriye'yi de kapsayacak şekilde Irak'ın komşularıyla beraber düzenlenecek iki uluslararası konferansın, uluslararası politika bakımından çok önemli olacağına işaret eden Kissinger, ABD'nin, Irak'taki durumu ele alışı yüzünden bütün dünyada eleştirilere hedef olduğunu ve bir sonraki aşamada ortaya çıkacak durumun siyasi sonuçlarını karşılamaya hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Kissinger, "Eğer Amerikalılar kısa dönemde hedeflere ulaşmada başarısız olursa, Irak topraklarından terör kampları ve terörist rejimler ortaya çıkarsa ve bunlar geniş petrol rezervleriyle desteklenirse, geniş Müslüman nüfusa sahip hiçbir ülke bunun sonuçlarından kurtulamayacaktır" diye konuştu.

Henry Kissinger, geniş Müslüman nüfuslu ülkeler arasında Türkiye, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Hindistan'ı sayarken, Irak'ta ortaya çıkacak tehdidin boyutlarının Batı Avrupa ülkelerine, Rusya'ya ve hatta Çin'e kadar sıçrayabileceğini savundu.

ABD'nin eski dışişleri bakanı, İran'ın nükleer kapasite kazanmasının ise bölgedeki durumu daha da vahim hale getireceğini kaydetti.

Kaynak: AA

title