Irak Konferansının İstanbul'da Yapılmasına Maliki'nin Engel Olduğu Açıklaması

Irak Konferansının İstanbul'da Yapılmasına Maliki'nin Engel Olduğu Açıklaması

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Danışmanı Sami El Askeri, İstanbul'da Yapılması Planlanan Genişletilmiş Irak Konferansının Mısır'a Kaydırılmasında Irak Hükümeti'nin Payının Bulunduğunu Söyledi. Şii Ağırlıklı Irak Hükümeti'nin Gerekçesinin, 5 Ay Önce Irak, Katar, Yemen ve Suudi Arabistan'dan Bazı Sünni Dini Liderlerin Katılımıyla İstanbul'da Gerçekleştirilen "Sünni Toplantısı" Olduğu Kaydedildi.

Irak Konferansının İstanbul'da Yapılmasına Maliki'nin Engel Olduğu Açıklaması

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Danışmanı Sami El Askeri, İstanbul'da yapılması planlanan genişletilmiş Irak konferansının Mısır'a kaydırılmasında Irak Hükümeti'nin payının bulunduğunu söyledi. Şii ağırlıklı Irak Hükümeti'nin gerekçesinin, 5 ay önce Irak, Katar, Yemen ve Suudi Arabistan'dan bazı Sünni dini liderlerin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilen "Sünni Toplantısı" olduğu kaydedildi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Danışmanı Sami El Askeri, bu akşam Irak merkezli yayın yapan "El Hurra TV" (özgür tv) televizyonuna katılarak, hükümetin Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları konferansına yönelik kararının, Türkiye yerine Mısır'da gerçekleştirilmesinde Irak Hükümeti'nin tavrının önemli rol oynadığını söyledi. El Askeri, "Türkiye'nin bölgesel barışa giden yoldaki tavrı, bu toplantının Mısır'da gerçekleştirilmesini gerektirdi. Parlamentodaki Kürt üyeler de ayrımcılık olabileceği düşüncesiyle bu zirvenin İstanbul'da düzenlenmesine hep karşıydı. Türkiye, Sünni ağırlıklı bir ülke olarak Şii kesim için güven vermiyor. Sürekli olarak Kürt ve Türkmen ayrımını dillendiriyor" diye konuştu. Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin büyük destek vererek iktidara taşıdığı Birleşik Irak İttifakı'nın da üyesi olan Maliki'nin danışmanı, toplantının İstanbul'da gerçekleştirmesine Iraklı siyasi çevrelerin karşı olduğunun altını çizdi.

(SK-OYK-OYK-OK-D)