'Hristofyas Çözüm İstediği İzlenimini Verdi'

'Hristofyas Çözüm İstediği İzlenimini Verdi'

Talat, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'ın, 21 Mart Görüşmesinde Kendisine Çözüm İstediği İzlenimi Verdiğini, Ama Bunun 'Mutlaka Anlaşacakları' Anlamına Gelmediğini Söyledi.

'Hristofyas Çözüm İstediği İzlenimini Verdi'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, 21 Mart görüşmesinde kendisine çözüm istediği izlenimi verdiğini, ama bunun "mutlaka anlaşacakları'' anlamına gelmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, bu akşam TRT 2'de yayınlanan "Büyüteç" programında yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas'la 21 Mart'ta yaptığı görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinin hazırlık sürecini zamana bağladıklarını ve çözümünün nasıl ilerleyeceğini kararlaştırdıklarını ifade ederek, "bunun, başlı başına sorunun çözümü konusunda müzakereleri doğru zemine oturtmak olduğunu" kaydetti.

Görüşmede Hristofyas'ın çözüm istediği izlenimi verdiğini kaydeden Talat, Rum liderin, adanın kalıcı bölünmesini istemediğini bu nedenle yeni bir yapılanmaya gitmek isteyeceğini belirtti.

Talat, Rum tarafında bir politika değişikliği olup olmadığı sorusuna, anlaşacaklarının daha belli olmadığını belirterek, bir değişiklik olduğunu ama bunun bir politika değişikliği olmadığını kaydetti. Talat, Hristofyas'ın 21 Mart görüşmesinde kendisine, "Bana inan, bana güven, ben müzakere etmek istiyorum" dediğini aktardı.

"Siyasal eşitliğimizin mutlaka garanti altına alınması gerekir" diyen Talat, eşitlik, güvenlik, Türkiye'nin garantisinin kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.

Bir soru üzerine, Talat, Hristofyas ile görüşmek için Güney Kıbrıs'a gidebileceğini, Hristofyas'ın da Türk tarafına gelmesini istedi

Cumhurbaşkanı Talat, Lokmacı kapısının ay sonunda açılıp açılmayacağıyla ilgili bir soruya karşılık da, ay sonuna hazırlıkların yetişmeyebileceğini belirterek, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in, kapının açılması için 2 Nisan'ı öngördüğünü bildirdi.

Kapı açmanın sembolik olduğunu, esas hedeflerinin Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü olduğunu, belirten Talat, "O zaman ne kapı kalır, ne pencere" ifadesini kullandı.

Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs konusunda inisiyatif almak için "şimdilik çok çekingen" olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA