TOGG CEO'sundan "Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?" sorusuna yanıt - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

TOGG CEO'sundan "Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?" sorusuna yanıt

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, heyecanla beklenen yerli otomobille ilgili soruları yanıtladı. Araçların doğuştan elektrikli olacağını ve 30 dakikada yüzde 80 sarj edileceğini belirten Karakaş, ihracatta hedefin Avrupa ve İskandinav ülkeleri olduğunu söyledi. "Yerli otomobil ne kadar olacak?" sorusuna da yanıt veren Kararakaş, "Fiyat 2022'nin sonu 2023'ün başında belli olacak. Özetle C SUV'un kendi sınıfında Türkiye'deki araçlarla rekabetçi olacak bir fiyatla piyasaya çıkacak diyebiliriz" dedi.

Yerli otomobil Togg'un çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, gelinen son durumu değerlendirdi. Karakaş, çip krizinden TOGG'un etkilenmeyeceğini, gelecekte asıl sorunun batarya krizi olacağını, TOGG'un şimdiden bunlara hazırlık yaptığını ifade etti. İhracat hedefinin Avrupa ve İskandinav ülkeleri olduğunu söyleyen Karkaş, otomobilin 30 dakikada yüzde 80 şarj olacağını ifade etti. Karakaş, "Yerli otomobil ne kadar olacak?" sorusuna da yanıt verdi.

Koronavirüs salgını sonrası çip krizi patlak vermiş, dünyada birçok otomobil şirketi bu nedenle üretime ara vermek durumunda kalmıştı. Karakaş, çip krizinin 1 yıl daha sürmesini beklediklerini, ancak Türkiye'nin çip krizine takılmayacağını ifade etti.

TOGG CEO'su, "Evet çip krizi var. Çip krizinin sebeplerini de biliyoruz. Bu krizin bir sene daha süreceğini tahmin ediyoruz. Planlarımız doğrultusunda, yaptığımız rezervasyonlarla çip krizine takılmayacağımızı düşünüyoruz. Çip krizinden daha önemli bir kriz çıkacak; batarya krizi. Hücre yok. Tüm dünyada herkes daha fazla elektrikli araç üretmek için koştururken, dünyadaki hücre üreticilerinin kapasiteleri 2030 ve sonralarına kadar rezerve edilmiş vaziyette. Bu yüzden ortağımız Farasis'le kurduğumuz ve Gemlik'te üretim yapacak olan şirketimiz SiRo stratejik önemde. Biz başından itibaren bu işi planlayarak çözeceğimiz için batarya hücre krizine de takılmayacağız." dedi.

Türkiye'nin otomobilinin doğuştan elektrikli bir SUV olacağını ifade eden Karakaş, "TOGG olarak doğuştan elektrikli araçlar üreteceğiz. İçten yanmalı motorlar kullanmayacağız. Yani bir hibrit seçeneğimiz de olmayacak. Yakıt hücreli otomobiller de esas itibariyle elektrikli otomobiller. Gelecekte her iki tipi de yollarda göreceğiz ama zaman sıralamasında önceliği elektrikli araçlar alacak. Bu nedenle bizim odağımızda da elektrikli araçlar var. Otomobilimiz 2022 yılında piyasaya çıktığında Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak." ifadelerini kullandı.

"Yerli otomobil ne kadar olacak?" sorusuna da yanıt veren Karakaş, "Fiyatlandırmamız 2022'nin sonu 2023'ün başında belli olacak. Aracımız pazara çıktığında elektrikli araçların fazla yaygınlaşmış olmayacağını öngörebiliyoruz. Dolayısıyla C Segmentinde içten yanmalı araçlarla, özellikle de dizel araçlarla rekabet edeceğiz. Özetle C SUV'un kendi sınıfında Türkiye'deki araçlarla rekabetçi olacak bir fiyatla piyasaya çıkacağını söyleyebilirim." dedi.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

yerli oto, TOGG, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (5)
Fatih:Prototipi için söylenmişti zeten yollarda çıktı çıkaçak deniyo verdikleri tarih hep aynıydı 2023.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Kimbel:Fiyatı mercedes ve Audi Bmw den 3 bin Euro ucuz olacak VW den 1000 Euro ucuz ,VW de çalışan bir montaj işçisi 3500 Euro Brüt maaş alıyor ,o zaman TOGG Çalışanı 1000 Euro az alacak yani 2500 Euro maaş alacak yani bu gün kur böyle kalırsa 35 bin TL maaş alabilir Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
bekir yapici:nerdeyse 5 yil gecti hala cikti cikacak cikar ha banttan düstü iste falanca bindi inceledi fabrika su zaman seri üretime gececek gibi dogmamis cocuga don reklami kabak tadi verdi önce servis agini elemanlarini ayarlayin sonra piyasaya sürün fiyatini aciklayin ve reklamini yapin kalite varsa hosuna giden parasi olan zaten alir cünki dünya böyle yapiyor önce araci imal ediyor fiyatini belirliyor tanitiyor satisa gecmeden öncede reklama basliyor bizdeki gibi dogmamis cocuga don bicmiyor. Cevap Yaz 14 16 Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title