Haberi Paylaş

Okan Kale kimdir? İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişi kimdir, suçu ne, neden iade ediliyor? Okan Kale kaç yaşında, nereli, mesleği ne?

Gündem Haberleri

Okan Kale kimdir? İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişi kimdir, suçu ne, neden iade ediliyor? Okan Kale kaç yaşında, nereli, mesleği ne?

Son dakika gelen haberlere göre İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişinin kim olduğu ortaya çıktı. İsveç'in dolandırıcılık suçundan Türkiye'ye iade etmeye hazırlandığı kişinin Türk vatandaşlığı bulunan Okan Kale olduğu öğrenildi. Bunun ardından, Okan Kale kimdir? İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişi kimdir? Okan Kale kaç yaşında, nereli, mesleği ne? merak edildi. İşte detaylar...

Okan Kale kimdir? Okan Kale kaç yaşında? gündemin merak edilen konuları arasında geliyor. İsveç vatandaşlığı almak için kendisinden 23 yaş büyük biriyle evlenen Kale, Türkiye'ye iade edilmemek için de din değiştirmiş. Peki, Okan Kale kimdir? İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği kişi kimdir?

İsveç'te online yayın yapan Samnytt gazetesi, İsveç'in Türkiye'ye dolandırıcılık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kale'nin 2010-2011 yıllarında Türkiye'de 3 bankaya yönelik kart dolandırıcılığı suçlanması nedeniyle İsveç'e kaçtığı aktarılan haberde, Kale'nin Haziran 2012'de sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya'ya geçtiği kaydedildi. Kale'nin İtalya'da 2 yıl geçici mülteci oturum kartı aldığı ve 2016'da İsveç'e gelerek kendisinden 23 yaş büyük İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kale'nin bu evlilik sayesinde İsveç'te oturma ve çalışma izni aldığına işaret edildi.

Ekim 2021'de Ankara'nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale'nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı ifade edildi. Türkiye'ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale'nin ismini de Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberinde, Türkiye'nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye'ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir durum olduğunu söylemişti. Johansson "Yüksek Mahkeme durumu her zamanki gibi inceledi ve iade için bir engel olmadığına karar verdi." şeklinde konuşmuştu. Söz konusu kişinin Türkiye'de 14 yıl hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.

Haberler.com - Gündem

Kimdir Gündem Dünya Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title