Haberler

FED faiz artırırsa altın ne olur? FED faiz yükseltirse altın ne olur? FED faiz kararı sonrası altın ne olur?

Gündem Haberleri

ABD Merkez Bankası (FED) iki gün süren faiz kararı toplantısının ardından bugün açıklama yapacak. Faiz kararı öncesi altın piyasasında gözler FED'in faiz kararına çevrildi. Faiz artırımı kararı çıkması beklenen açıklama öncesi vatandaşlar FED faiz artırırsa altın ne olur? FED faiz yükseltirse altın ne olur? FED faiz kararı sonrası altın ne olur? merak etti. Peki, FED faiz arttırırsa altın ne olur?

FED faiz artırırsa altın ne olur? ABD Merkez Bankası (FED) iki gün süren faiz kararı toplantısının ardından bugün açıklama yapacak. Faiz kararı öncesi altın piyasasında gözler FED'in faiz kararına çevrildi. Faiz artırımı kararı çıkması beklenen açıklama öncesi vatandaşlar FED faiz artırırsa altın ne olur? FED faiz yükseltirse altın ne olur? FED faiz kararı sonrası altın ne olur? merak etti. Peki, FED faiz arttırırsa altın ne olur? İşte detaylar...

FED faiz yükseltirse altına etkisi, dolara etkisi üzerinden de açıklanabilir. Çünkü; petrol ve altın gibi değerli emtialar dolara endekslidir. Altının dolara endeksli olması nedeniyle altın fiyatları da dolara göre şekillenmektedir. Bu sebeple FED'in faiz yükseltme kararının altına etkisini, kararın dolara etkisi üzerinden inceleyelim:

FED'in faiz yükseltme kararı dünya piyasalarını elbette etkiler. ABD Merkez Bankası'nın ne karar vereceğinden ziyade faizlerde ne kadar artış olacağı da merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır.

FED faiz artırırsa dolar yükselir. FED'in faiz yükseltme kararı alması durumunda, piyasadaki dolar miktarının azalacak olmasından dolayı dolar, diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya başlayacaktır. Dolardaki değer kazancıyla birlikte altın tarafında satışların görülmesi bekleniyor.

ABD tarafından enflasyon verilerinin olumlu gelmesiyle dolarda düşüş gözlemlendi. Altın fiyatları ise yükselişe geçti. Bu akşam FED'in yeni yılla birlikte faiz artırımının biteceği sinyalini vermesi durumunda piyasalarda doların düşüşünün devam etmesi bekleniyor. Bu durum altın fiyatlarında ise yükseliş beklentisini güçlendiriyor.

Dolar endeksi dün 103,6 ile son 6 ayın en düşük seviyesine gerilerken, bugün 104,1'den işlem görüyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 3,62 seviyelerinden yüzde 3,43'e kadar gerilemesinin ardından yüzde 3,49'da dengelendi. ABD'de endeks vadeli kontratlar, FOMC toplantısı öncesi alıcılı seyrediyor.

Piyasalarda, halihazırda yüzde 3,75-4 bandında bulunan federal fon oranının, 50 baz puan artırılmasına yüzde 80 ile daha yüksek ihtimal veriliyor. Üyelerin bir önceki projeksiyonlarında 2023 sonu için işaret ettiği yüzde 4,50-4,75 bandındaki faiz oranı seviyesinin de 50 baz puan yukarı güncellenmesi bekleniyor.

2022 yılında 8 kez gerçekleştirilecek FED FOMC toplantılarının tarihleri aşağıdaki gibidir.

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Kasım FED toplantı tarihi 1 – 2 Kasım FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Aralık FED toplantı tarihi 13 – 14 Aralık FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

Merkez Bankaları Sistemi (İngilizce: Federal Reserve ya da FED olarak da bilinir), 23 Aralık 1913'te kurulan ABD'nin merkez bankasıdır. Zamanla Federal Rezerv Sistemi'nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington'da olan bankanın başkanı Jerome Powell'dir. Banka, talimatı üzerine Bureau of Engraving and Printing tarafından basılan Amerikan dolarının dağıtımı yetkisini elinde bulundurur.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Fed Fed Gündem Ekonomi Haberler

title