Haberler

Türkiye-Kosova İlişkileri Ekonomi ve Savunma Alanında Güçleniyor

Güncelleme:

Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Türkiye-Kosova ilişkilerinin ekonomi ve savunma alanındaki işbirlikleriyle güçlendiğini vurguladı. Angılı, Türkiye ile Kosova arasında ekonomi, savunma, kültür ve eğitim alanında önemli işbirliklerinin olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Türkiye- Kosova ilişkilerinin ekonomi ve savunma alanındaki işbirlikleriyle güçlendiğini vurguladı.

Angılı, Priştine'de 17-18 Mayıs'taki Arnavut İş İnsanları Birliği 10. Yıl Fuarı'na katılmak üzere Kosova'ya gelen Bursa merkezli Arnavut İş İnsanları Derneği Başkanı Gökhan Biçen ve beraberindeki iş insanlarını büyükelçilik konutunda kabul etti.

Görüşmede Biçen, derneğin çalışmalarını anlatarak Kosova'ya yatırıma yönelik temaslarda bulunacaklarını söyledi. Angılı da iş insanlarına ülkedeki yatırım alanlarına ilişkin bilgi verdi.

Büyükelçi Angılı, AA muhabirine, Türkiye ile Kosova arasında ekonomi, savunma, kültür ve eğitim alanında önemli işbirliklerinin olduğunu belirtti.

İki ülkenin çok dinamik ilişkisinin olduğunu, bunun sadece devletler arası değil haklar arasında da görüldüğünü vurgulayan Angılı, "Türkiye'den buraya sivil toplum kuruluşları, iş insanları, üniversite rektörleri, çok yoğun bir trafik var. Aynı şekilde Kosova'dan da Türkiye'ye. İki ülke meclisi arasında da yoğun bir ilişki mevcut. Hemen her ay iki-üç karşılıklı ziyaret oluyor." dedi.

Angılı, Türkiye ile Kosova arasında son dönemde en fazla gelişen iki işbirliği alanının ekonomi ve savunma olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Özellikle Türkiye'nin geçen yılın ekim ayında NATO'nun Barış Gücünün (KFOR) komutasını üstlenmesiyle Kosova'nın savunmasına yaptığı katkı arttı. Aynı zamanda Türkiye'nin Kosova'da 400 milyon avronun üstünde bir yatırımı var. Havalimanından elektrik dağıtımına, madenciliğe kadar pek çok şirketimiz faaliyet gösteriyor. Son iki yıldır Türkiye, Kosova'nın en büyük ticari partneri. Bütün bu işbirliği, ekonominin her alanında iki ülkenin yararına olacak şekilde ilişkilerimizin ileri gitmesine katkı sağlıyor."

Yatırımcıların yönlendirilmesi konusunda da yardımcı olduklarını anlatan Angılı, "Büyükelçiliğimize bağlı ticaret müşavirliğimiz var. Hem Kosova'da yatırım yapmış veya Kosova'da olan şirketlerin ortaklaşa 2009'da kurduğu Kosova Türkiye Ticaret Odası var ki bunun üye sayısı da oldukça fazla ve buradaki Türk ve Kosovalı şirketler için etkin bir çatı kuruluşu ama aynı zamanda büyükelçilik olarak biz de tabii iş insanlarımızın ihtiyaç duyması halinde her türlü desteği sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kosova, toplam ithalatının yaklaşık yüzde 25-26'sını Türkiye'den yapıyor"

Angılı, Kosova'da üretime dönük yatırım yapmayı düşünen Türk firmaları için öncelikli alanlar arasında mobilya, tarım, gıda ve hizmet sektörünün sayılabileceğini söyledi.

"Onun dışında Kosova'nın genç ve eğitimli nüfusunu da göz önüne alırsak iletişim teknolojileri, yatırım açısından öne çıkıyor." diyen Angılı, şunları dile getirdi:

"Bizim Kosova'daki Türk şirketlerinin yatırımı, Kosova'nın gayrisafi yurt içi hasılasına oranlarsanız belki Balkanlar'daki en yüksek oranlardan biri. Aynı zamanda Kosova, toplam ithalatının yaklaşık yüzde 25-26'sını Türkiye'den yapıyor yani Türkiye, Almanya'nın, Çin'in başka büyük ekonomilerinin önünde bu sahada. Bu, Balkanlar'da da yanlış bilmiyorsam en üst oran. Dolayısıyla aramızdaki yoğun ekonomik ilişki, mutlaka ilişkilerimizin her alanına olumlu yansıyor."

"Bizi aslında bugüne taşıyan ortak tarihimiz"

Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova ile Türkiye arasında kökü yüzyıllara uzanan kardeşlik bağının olduğunu vurguladı.

"Bu bağı bir köprü gibi düşünürseniz bunun bir ayağı Türkiye'de yaşayan Kosova asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız, ikinci ayağı da Kosova'da yaşayan Kosovalı Türkler." diyen Angılı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu, bize her zaman ortak tarihimizin ve insandan insana güçlü bağlarımızın olduğunu hatırlatır. Bu temel zemin üzerinde burada Yunus Emre Enstitümüz var. Prizren, Priştine ve İpek şehirlerinde üç merkezi var. 600'ün üstünde Kosovalıya Türkçe eğitimi sağlıyor. Aynı zamanda hem başkent Priştine hem ikinci büyük şehir Prizren'de Türkiye Maarif Vakfının iki okulu var. Yaklaşık 600'e yakın öğrencisi var."

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) da hemen hemen her alanda faaliyet gösterdiğine işaret eden Angılı, "Ortak kültürel mirasımıza yönelik projeleri de destekliyor. Priştine'de Osmanlı Dönemi'nden kalma üç cami var. Sultan Murat, Yaşar Paşa ve Fatih camileri. Bu üçü de TİKA tarafından restore edilmiş durumda. Aynı zamanda vakıflar, diyanet, hemen her kurumumuz, Türk Silahlı Kuvvetleri, burada çok etkin bir şekilde faaliyet gösteriyor ve bunların görevleri arasında kültür ve eğitim alanındaki işbirliğini arttırmak da mutlaka önemli bir rol oynuyor. Bizi aslında bugüne taşıyan ortak tarihimiz. Geleceğe de bugün birlikte yaptıklarımız taşıyacak." görüşünü paylaştı.

Kaynak: AA / Güncel

Priştine Ekonomi Türkiye Kosova Savunma Kültür Dış Politika Politika Ekonomi Güncel Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

Astrolog şampiyonluk tahminleri 2024! Astrologlar Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak diyor? Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title