Haberler

Tarihi çarşıda atölyeye dönüştürdüğü ambarda resim yapıyor

Abone Ol

Mardinli ressam Hicret Ayaz İpek, tarihi Marangozlar Çarşısı'nda atölyeye çevirdiği ambarda, zihinsel engelli kız kardeşinden etkilenerek yaptığı resimlerle engellilerle ilgili farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Mardinli ressam Hicret Ayaz İpek, tarihi Marangozlar Çarşısı'nda atölyeye çevirdiği ambarda, zihinsel engelli kız kardeşinden etkilenerek yaptığı resimlerle engellilerle ilgili farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra Batman Üniversitesi Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisans eğitimine devam eden İpek, zihinsel ve bedensel engellilerin karşılaştığı zorlukları anlatan resimler çiziyor.

Merkez Artuklu ilçesindeki tarihi çarşıda bulunan 6 metrekarelik atölyesinde resim yapan ve eserlerini burada sergileyen İpek, AA muhabirine, bir marangozun ambar olarak kullandığı mekanı restore edip resim atölyesine dönüştürdüğünü söyledi.

Evinde ve atölyesinde 100'e yakın eser yaptığını kaydeden İpek, eserlerini burada sergileme imkanı bulduğunu belirtti.

Zihinsel engelli 27 yaşındaki kız kardeşinden etkilenerek resimler yaptığını anlatan İpek, kardeşi ve diğer engelli bireylere yönelik nasıl bir farkındalık oluşturacağını düşündüğünü, çalışmalarını da o doğrultuda yaptığını aktardı.

İpek, çok olumlu dönüşler aldığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Dünyada engellilerin karşılaştığı hak ihlallerine dikkati çekmeyi ve farkındalık oluşturmayı amaçladım. Engelli bireylere yönelik sergi ile bir farkındalık yaratmaya çalıştım. Umarım toplumumuzda farkındalık oluşturmaya katkım olmuştur."

Büyük şehirlerde ve yurt dışında sergi açmak istiyor

Kardeşinin yaşadıklarını aksiyon kamerasıyla çektiğini, sergide bu görüntüleri de gösterime sunduğunu anlatan İpek, sergisini İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra yurt dışına da taşımayı istediğini dile getirdi.

Sergiyi gezen Emrullah Omay ise İpek'in tarihi çarşıda sergilediği eserleri takdirle karşıladıklarını belirterek, "Özellikle engelliler açısından yaptığı çalışmalar çok farklı." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title