Haberi Paylaş

Okul kantinleriyle ilgili sert önlem! Kira artışları yüzde 25'i geçmeyecek

Güncel Haberler

Türkiye'nin çeşitli illerindeki okullarda bulunan kantinler, verdikleri kiranın yüksekliğine göre ürün fiyatlandırmasında bulunuyordu. Özellikle İstanbul olmak üzere bazı illerde öğrencilerin fahiş fiyatlar nedeniyle ürünleri satın almakta zorlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı da harekete geçti. MEB tarafından yapılan düzenlemeyle, okullarda bulunan kantinlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023'e kadar yapılacak kira artışı, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'i kadar olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul- Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik, 12 Eylül 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

BİR ÖNCEKİ YILIN YÜZDE 25'İ KADAR ZAM YAPILACAK

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, sözleşme süresi bir yılı aşan, okullarda bulunan kantin ve benzeri yerlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023 dahil, bu tarihe kadar yapılacak olan kira artışı, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'i oranında uygulanacak. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak.

Öğrenciler yiyecek almakta zorlanıyordu! Okul kantinlerine yönelik sert bir önlem geldi

FAZLASI ALINIRSA İADE EDİLECEK

2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi ile bu maddeyi ihdas eden Yönetmeliğin yayımı tarihi (bu tarihler dahil) arasındaki dönemde mevcut sözleşme hükümlerine göre tahsil edilen kira gelirleri, bu maddeye göre tekrar hesaplanarak gerekli tahsilat, mahsup ve iade işlemleri gerçekleştirilecek.

Kaynak: ANKA / Güncel

Eylül Aile Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Kaan Bakan:

Okul kantinlerinden kira alınmasa,kantindeki ürünler uygun fiyatlı satılsa bütün çocuklar alış veriş yapsa daha güzel olmaz mı …

Cevap Yaz03Yayından Kaldır
Kaan Bakan:

Okul kantinlerinden kira alınmasada,kantin ucuz olsa her çocuk alış veriş yapabilse .

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
sade vatandaş:

sosyal devlet her zaman zor durumda olan vatandaşların bir kısmına değil bütün zor durumda olan vatandaşlarına eşit mesafede olandır şu an ülkede çok sayıda yardıma muhtaç insan var belediyeler vasıtasıyla partizanlık yapmadan hizmet verilmesi lazım ama bu var olan yönetimle bu kesinlikle olmaz

Cevap Yaz12Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title