Haberler

Online siparişlerde yeni dönem! "Teslimat süresi" detayı tarih oluyor

Güncelleme:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ilgili yönetmelikte yapacakları düzenlemeyle kurye işletmecilerinin, teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacağını belirterek, "Bu sayede kuryeler gönderileri yetiştirmek için hızlı gitmek zorunda kalmayacak ve yaşadıkları kazalar azalacak." dedi.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakanlık tarafından kuryelerle ilgili bir yönetmelik değişikliği taslağı hazırlandığını söyledi. Taslak hazırlanırken sektör temsilcileriyle görüşmeler yapıldığını ifade eden Uraloğlu, sektörün ihtiyaçlarını ve vatandaşın isteklerini dikkate alan bir düzenleme oluşturulduğunu bildirdi.

Uraloğlu, taslakta teslimat süresine ilişkin düzenlemeler olduğuna işaret ederek, "Düzenlemeden sonra kurye işletmecileri, teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacak. Kuryeler gönderinin 'makul bir sürede' teslimini sağlayacak. Teslimi mümkün olmayan adresler için ise kurye gönderisi kabul edilemeyecek. Bu sayede kuryeler gönderileri yetiştirmek için hızlı gitmek zorunda kalmayacak ve yaşadıkları kazalar azalacak. Vatandaşların da bu konudaki beklentileri değişmiş olacak." diye konuştu.

Sektörde kullanılan araçların yaşlarına da sınırlama getirdikleri bilgisini veren Uraloğlu, motokuryelerin kullandığını araçların belli yaştan büyük olmaması gerekeceğini dile getirdi.

"SEKTÖRDE YETKİN OLANLAR ÇALIŞABİLECEK"

Uraloğlu, kuryelerin yetki belgesi alması gerekeceğine dikkati çekerek, "Herkesin motokuryelik yapmasının önüne geçmiş olacağız. Sektörde yetkin olanlar çalışabilecek. Böylece daha kaliteli hizmet verilecek. Ayrıca, kullanılan taşıtlar Bakanlığa bildirilecek ve kayıt dışılığın önüne geçmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Motokuryelerin vatandaşla birebir temasta bulunduğuna işaret eden Uraloğlu, kurye olarak faaliyet gösterecek kişilerde belirli suçlardan hükümlü olmaması şartı aranacağını anlattı.

Uraloğlu, kurye işletmecilerinin taşıyabileceği ürünler ve faaliyet alanlarının da belirlendiğini dile getirerek, kurye işletmecilerinin tek parçada en fazla 20 kilogram ağırlığında veya 100 desimetreküp hacminde olan ve kargo niteliği taşımayan eşyayı taşıyabileceğini söyledi.

MOTOKURYELER, GÖNDERİLERİN HASARA UĞRAMAMASINDAN SORUMLU OLACAK

Bakanlıktan edindilen bilgiye göre, yapılacak düzenlemeyle motokuryeler, taşıdıkları gönderilerin hasara uğramamasından sorumlu olacak, çevreyi ve insan sağlığını koruma ve çevre kirliliğini önleme amacıyla gerekli tedbirlere uyacak. Kişisel verilerin korunmasına yönelik tedbirlere uygun davranarak, gönderici ve alıcı bilgilerinin gizliliğini sağlayacak motokuryeler, engellilerin hizmete erişimi yönünde gerekli tedbirleri alacak, il mülki idare amiri tarafından konulan tedbir, kaide ve yasaklamalara uyacak.

Alıcısına teslim edilemeyen gönderiler, aynı sürede gönderen kişi ya da kuruma geri götürülecek. Gönderinin, gönderici veya alıcı tarafından açılmasının talep edilmesi halinde, bu talep yerine getirilebilecek. Ayrıca, küçük çaplı kurye işletmecileri sadece kendi ilinde veya komşu iller arasında, büyük çaplı kurye işletmecileri ise ülkenin her ilinde faaliyet gösterebilecek.

TİCARETİ VEYA TAŞINMASI YASAK GÖNDERİ MOTOKURYEYE TESLİM EDİLEMEYECEK

Kurye işletmecileri, kullandıkları motosiklet veya mopedlerin muayene ve sigortalarını yaptıracak. Kuryeler, satılması, sevk edilmesi ve ticareti yasak bir gönderiyi kabul edemeyecek.

Şehir içi veya komşu iller arası faaliyet göstermek için P1 ve tüm illerde faaliyet göstermek için P2 yetki belgesi alınması zorunlu olacak. Yetki belgelerine kaydedilecek motosiklet ve mopedler 10 yaşından, asgari kapasiteyi sağlayacak kamyonet ve otomobiller ise 20 yaşından büyük olamayacak. P1 yetki belgesi için en az 10 motorlu taşıt ve 100 bin lira sermaye, P2 yetki belgesi için ise en az 30 motorlu taşıt ve 500 bin lira sermaye şartı aranacak. Buna karşın en fazla 3 motorlu taşıtla faaliyet göstermek isteyenlere yetki belgesi ücretinde ilk 60 gün için yüzde 95 daha sonra yüzde 85 indirim uygulanacak.

YELEKLERİNDE "KURYE" YAZACAK

Kuryelerde koruyucu ekipman kullanım zorunluluğu olacak. Koruyucu ekipman içinde yer alan reflektifli yelek üzerinde "KURYE" ibaresi yazılı bulunacak. Satılması, sevki ve ticareti yasaklanmış bir gönderi taşınamayacak. Alıcının talebi üzerine teslimat saat aralığı, temassız teslimat veya üçüncü kişilere teslimat gibi hizmetler verilebilecek.

Öte yandan, faaliyet gösteren kuryelerin 60 gün içinde müracaatı halinde yetki belgesi ücretinde yüzde 95 indirim yapılacak.

Kaynak: AA / Güncel

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Engelliler Ulaşım Çevre Güvenlik Kaza Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Kırşehir adayı kim? 2024 İYİ Parti Kırşehir Belediye Başkan adayı Ufuk Cengiz kimdir? İYİ Parti Kırklareli adayı kim? 2024 İYİ Parti Kırklareli Belediye Başkan adayı Ali Dermenci kimdir? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 26-27 Şubat benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Galatasaray Antalyaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Galatasaray Antalyaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İYİ Parti Kırıkkale adayı kim? 2024 İYİ Parti Kırıkkale Belediye Başkan adayı Yavuz Kuzucu kimdir? İYİ Parti Kilis adayı kim? 2024 İYİ Parti Kilis Belediye Başkan adayı Yasin Topaloğlu kimdir? İYİ Parti Kayseri adayı kim? 2024 İYİ Parti Kayseri Belediye Başkan adayı Kazım Yücel kimdir? İYİ Parti Kastamonu adayı kim? 2024 İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı Kadir Yalçın kimdir? İYİ Parti Kars adayı kim? 2024 İYİ Parti Kars Belediye Başkan adayı kimdir? İYİ Parti Karaman adayı kim? 2024 İYİ Parti Karaman Belediye Başkan adayı Nihal Tümene kimdir? Galatasaray Antalyaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Antalyaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! İYİ Parti Karabük adayı kim? 2024 İYİ Parti Karabük Belediye Başkan adayı kimdir? Tarihte bugün ne oldu? 27 Şubat tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 27 Şubat'ta yaşananlar! 26 Şubat'ta doğan ünlüler! Tarihte bugün ne oldu? 26 Şubat'ta ne oldu? 26 Şubat ne günü? Indiana Pacers Toronto Raptors NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE!
500

Yorumlar (13)

Çınar Saraç:

Kafalarına göre geç getirecekler bu sefer sipariş iptalleri artacak iyi izleyin

59
9
yanıtYanıtla
ÇokMuyuk:

Zaten amaçları hızlı götürmek değil , daha fazla paket götürmek

51
2
yanıtYanıtla
cihan acar:

Geç gelecek ise sipariş , motorlarında araçlarında bunları sıcak tutacak daha düzgün sistemler kullanacaklar. çorba geliyor yarısı dökülmüş , ekmek ıslanmış Lahmacun geliyor buz gibi Para veriyoruz bunun için , hızlı gelmesin ama düzgün gelsin.

44
3
yanıtYanıtla
Haci Taştan:

Alinan urunler soguk gelecek veya zamaninda gelmeyecek vatandas meclis lokantasinda yemek yemiyor. Onlayn sparisi o an ihtiyaci oldugu icin veriyir.

39
5
yanıtYanıtla
ömer :

Zaten şu an bile siparişler vaat edilen teslimat aralıklarında gönderilmiyor, 20-30 dk yazıyorlar 60-80 dk da geliyor. Arıyorsun iptal de etmiyorlar. Tamam geç gelmesine geç gelsin de Buz gibi de getirmezsin bir siparişi.

38
5
yanıtYanıtla
Onemli Degil:

Motosiklet ile araclar ayni seritte yan yana duramaz..(Tabii devlet yapisi saat gibi isleyen ulkelerde)..Duzenleme yapacaksaniz once Standartlari belirleyin ve takipcisi olun..

22
1
yanıtYanıtla
SAMET TEMAS:

siparişiniz kurye tarafından yenilmiştir. yaşamayan var mı?

8
15
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Bildiğim , Kurye zamanında teslim ederse mükafatlandırılıyordu. Bu avantaj kaldırılırsa teslimatlarda gecikme olabilir.

15
5
yanıtYanıtla
Erdal Alaçam:

Moto kurye ışık yaya geçidi sokak herşey serbest böle saçmalık olurmu tirafik de ölümle dans ediyor lar

20
0
yanıtYanıtla
Martin Sikertel:

Ankara 100. Yıl'da karayolu ve yaya geçidi, hatta engelli rampasında dahi araba park ediyor. Geçecek, yürüyebilecek ya da tekerlekli sandalyeyi çıkartabilecek bir yer yok. Motor da geçemiyor tabii ki. Adamın arabası var ya, oraya park etmek hakkı.

15
3
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title