Haberler

KAZDAĞLARI ETEKLERİNE TRÜF MANTARI BAHÇESİ

Güncelleme:

ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesine bağlı Pıtıreli köyünde, trüf aşılı 450 meşe fidanı dikildi.

ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesine bağlı Pıtıreli köyünde, trüf aşılı 450 meşe fidanı dikildi. Yüksek ekonomik değere sahip trüf mantarının yetişeceği bahçe, bölge halkına gelir sağlayacak.

Kazdağları'nın Kuzey yamaçlarındaki Bayramiç ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü, Trüf Aşılı Meşe Fidanı Bahçesi projesi hazırladı. Projenin hayata geçirileceği Pıtıreli köyü sınırları içerisinde trüf mantarı yetiştirmek için en uygun arazi belirlendi. Buradan toprak numunesi alındı. Analiz sonuçlarının uygun gelmesi üzerine trüf mantarı bahçesi oluşturmak için 4.2 hektarlık meşelik alana 450 trüf aşılı meşe fidanı dikildi.

Bayramiç Orman İşletme Müdürü Zafer Özbek, kireçli topraklarda trüf mantarının daha iyi yetiştiğini belirterek, "Topraktaki kireç oranı yüksek olduğu için bu alanı seçtik. Denizli'deki orman fidanlığından getirdiğimiz trüf aşılı meşe fidanlarımızı diktik. Etrafını telle çevirdik ve koruma altına aldık. Trüf aşılı meşe fidanlarımızı yaz kuraklığından da korumak için sulayacağız. Çünkü alanın nemli olması gerekiyor. Burada bir trüf bahçesi kuracağız" dedi.

Pıtıreli köyü muhtarı Abdullah Avcıoğlu ise, trüf mantarı bahçesi kurulması için Orman İşletme Müdürlüğü'ne talepte bulunduklarını belirterek, "Bu talebimiz kabul edildi ve proje hazırlandı. Trüf mantarı ihraç edilen ekonomik değeri yüksek bir ürün ve köyümüze iyi bir gelir getirecek" diye konuştu.

Meşelik alanlarda, meşe ağaçlarının köklerinde, 5 ile 20 santim toprak derinliğinde yetişen, kokulu ektomikoriza cinsi bir mantar olan trüf, Akdeniz bölgesinde bilinir olmasıyla beraber dünyanın birçok bölgesinde bulunmakta.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Orman İşletme Müdürlüğü Kaz Dağı Bayramiç Bahçe Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title