Kanyonda Kaybolan 2 Dağcı Genç 16 Saat Sonra Kurtarıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Kanyonda Kaybolan 2 Dağcı Genç 16 Saat Sonra Kurtarıldı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Kanyonda Kaybolan 2 Dağcı Genç 16 Saat Sonra Kurtarıldı

BALIKESİR'in Edremit İlçesi Şahinderesi Kanyonu içerisinde kaybolunca, mahsur kalan iki dağcı genç, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Manisa ekibi tarafından 16 saatlik operasyonla kurtarıldı.

BALIKESİR'in Edremit İlçesi Şahinderesi Kanyonu içerisinde kaybolunca, mahsur kalan iki dağcı genç, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Manisa ekibi tarafından 16 saatlik operasyonla kurtarıldı.

Aydınlı olan ve ikisi de 26 yaşında olan dağcılar; Alp Bozkoyunlu ve Ozan Can Selçuk, geçen 5 Ağustos Cuma günü, piknik için aileleriyle Edremit Şahinderesi Kanyonu'na girdi. İki genç, havanın kararması ile birlikte girdikleri kanyon içerisinde mahsur kaldı. Kanyon önünde çocuklarını bekleyen aileler, çocuklarının dönmemesi üzerine AKUT Genel Merkezi'ni arayıp, yardım istedi. Bölgeye AKUT Manisa ekibi yönlendirildi. Saat 03.00 sıralarında, bölgeye ulaşan AKUT Manisa ekibine, AKUT Bursa ekibi ile Kanyon Araştırmaları Derneği İzmir üyeleri de destek verdi. Düzenlenen operasyonda mahsur kalan iki gence, 16 saat sonra ulaşıldı. Geceyi aç geçiren gençlere ilk olarak yemek verildi. 2 saatlik bir çalışma sonrası da kanyondan çıkarılan gençlerin aileleri büyük mutluluk yaşadı.

AKUT UYARDI

AKUT Manisa Birim Lideri Hakan Özcan, bu yıl 20'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan AKUT'un kurulduğu günden bu yana 2 bin 209 operasyon gerçekleştirdiğini ve kurtarılan kazazede sayının 2 bin 282 olduğunu söyledi. Manisa birimi olarak sadece Manisa ili içerisinde değil tüm bölgedeki operasyonlara katıldıklarını belirten Özcan, "Balıkesir Kazdağları bölgesinde özellikle yaz aylarında doğa sporu meraklılarının başlarına istenilmeyen kazalar gelmektedir. Kaza ve kayıp durumlarında kısa süre içerisinde haber verilmeli. Doğa sporları ile uğraşan kişilerin yeterli eğitim, ekipman ve tecrübe olmadan bu sporu yapmamaları gerekir" dedi.

- Manisa

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Balıkesir Aydınlı Edremit Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title